ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Thu Dec 08, 2016 7:04 pm

FILOZOFI

 • Temat
 • 24012012
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

  Shėn Maria apo Hz.Merjemja nė Bibėl dhe Kur’an

  Hyrje

  Ėshtė nė botė njė grua me njė jetėgjatėsi dymijėvjeēare, e cila bashkon popuj tė ndryshėm nga tė gjitha racat, bashkon zemra njerėzore midis besimtarėve nė jetėn tokėsore.
  Tė krishterėt e quajnė Maria, hebrejtė Mirijem apo Merjem, kurse muslimanėt Merjeme. Asaj i janė kushtuar mbi 200 mijė libra, i janė kushtuar rreth 10.000 kisha-shenjtore nė botė, prej tė cilave gjysma ndodhen nė Evropė. Rreth saj, ndėr shekuj, janė krijuar shumė mite, legjenda, por devotshmėrinė ndaj Shėn Marisė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 391
 • 19012012
  E vėrteta dhe mashtrimi


  Imam Hasan El Basriu (r.a.) ka thėnė:

  "E lexojmė nė nėntėdhjetė (90) vende nė Kur’an se furnizimin e pėrcakton Allahu dhe e siguron pėr krijesat e Tij, dhe nė njė vend e lexojmė se shejtani ju premton varfėrinė.
  Ne dyshojmė nė tė vėrtetėn qė pėrmendet 90 herė, dhe besojmė nė mashtrimin, qė pėrmendet vetėm njė herė !!!

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 385
 • 18012012
  TRI KĖSHILLA NGA SELMAN FARSIU (r.a.)

  Erdhi njė njėri te Selman Farsiu (r.a.) pėr tė kėrkuar kėshillė.  Ai u pėrgjigj :  -Mos fol !  -E pamundur njeriu sa ėshtė gjallė tė mos flasė – tha njeriu.  -Nėse flet, thuaje vetėm tė vėrtetėn ose hesht – i tha Selmani.  -Mė kėshillo edhe mė tej – tha njeriu.  -Mos u hidhėro – kėshilloj Selmani.  -Por e pamundur ėshtė qė njeriu tė mos hidhėrohet ndonjėherė – ta njeriu.

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 314
 • 19122011
  Botime tė reja: Sejjid Husein Nasri

  ”Filosofia Islame nga zanafilla e saj deri sot:

  Filosofia nė tokėn e profetėsisė”.  Titulli i origjinalit:


  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 357
 • 18122011
  SEMINARI NDĖRKOMBĖTAR

  ”FILOZOFIA, ETIKA DHE SFIDAT E NJERIUT SOT”

  Ditėn e shtunė, me 17 dhjetor 2011, nė Tiranė u zhvilluan punimet e Seminarit Ndėrkombėtar me temėn bosht:
  ”FILOZOFIA, ETIKA DHE SFIDAT E NJERIUT SOT”
  Ky seminar u organizua nga Fondacioni ”RUMI”, kurse punimet u zhvilluan nė ambientet e Hotel "Tirana International", nė sallėn "Balshaj", duke filluar nė orėn 9:30.
  Pėr realizimin e kėsaj ngjarje me rėndėsi nė fushėn e filozofisė dhe shkencės, morrėn pjesė dijetarė, studiues, mendimtarė tė shquar, si dhe tė ftuar nderi nga Shqipėria,...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 426
 • 21012010
  Pitagora u lind nė ishullin grek Samos, midis 592 dhe 572 para erės sonė. Qė i vogėl shfaqi shumė dhunti tė vecanta qė mė vonė do tė krijojnė njė legjendė, qė e do tė jetė i biri i Apollonit. Por edhe vetė emri i tij do tė thotė ‘’ ai qė u deklarua nga Pitia (profetja)’’.
  Nė moshė tė re merr pjesė nė Lojrat Olimpike ku dhe bėhet kampion nė mundjen e lirė. Mė pas do tė udhėtojė nė Egjipt ku dhe do tė initacionohet nė misteret e Memfidės dhe Heliupolit. Nė vazhdim do tė shkojė nė Finike dhe nė Halde ku dhe do tė mėsojė astronominė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 732
 • 31032009
  Nocioni Iluminizėm pėrshkruan lėvizjen shpirtėrore tė intelegjencisė evropiane tė shek. XIII. Karakteristike pėr tė ėshtė besimi tek arsyeja si burimi vendimtar i njohjes, si parimi kryesor i veprimit njerėzor dhe kriter i tė gjitha vlerave. Nė shkrimin e tij nė vitin 1784 me titull "Ē'ėshtė iluminizmi?" Kanti e pėrkufizoi iluminizmin si "dalje tė njeriut nga mituria e tij e vetėshkaktuar ". Iluministėt e konsideronin mendimin e arsyeshėm dhe veprimin e ndikuar nga arsyeja si garant pėr pėrparimin e vazhdueshėm tė njerėzimit, duke zotėruar forcat natyrore dhe duke zhvilluar...

  nga ad - Komentet: 1 - Shikime: 4530
 • 25022009
  Janė shumė gjėra qė na nevojiten nė kėto momente. Me tė vėrtetė, jemi tė varfėr brenda kėtij bollėku dhe rehatllėku qė na ofron njė teknologji qė ndodhet nėn shėrbimin e nevojave tė vėrteta dhe tė supozuara tė njeriut

  Janė shumė gjėra qė na nevojiten nė kėto momente. Me tė vėrtetė, jemi tė varfėr brenda kėtij bollėku dhe rehatllėku qė na ofron njė teknologji qė ndodhet nėn shėrbimin e nevojave tė vėrteta dhe tė supozuara tė njeriut. Por, vėrtetojmė se sa mė shumė kemi, aq mė shumė nevojitemi dhe kjo pėrbėn njė rreth vicioz qė ėshtė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1111
 • 02072008
  Disa nga keto idete me mire mos te kishin ekzistuar. Pa to bota do te ishte me e mire. :D

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 902
 • 29052008
  Aman veē femrat le te na drejtojn, skam asnji kundershtim. :D

  nga ILLYRIA - Komentet: 6 - Shikime: 1082
 • 30062008
  Kuptimi filozofik i LIRISĖ dhe realizimi i saj si proces
  Jeta ėshtė njė rrjedhojė e pėrjetimit ekzistencial qė i nėnshtrohet procesit evolutiv tė transformimit tė pandėrprerė kah e pėrsosura e pėrhershme. Shprehja e tėrėsisė sė kėtij procesi...

  nga Jona - Komentet: 0 - Shikime: 892
 • 29052008
  Mallin e kam rujt ne zemer ka shume kohe une s'te kam pare, syt' e tu s'i kam harruar te dua si me pare!
  Ndaj mos guxo te ikesh larg, jo, jo nuk dua te vuj per ty, se do ti fal cfar' kam moje vajze qe perhere te jem me ty!!

  nga ILLYRIA - Komentet: 139 - Shikime: 1678
 • 10122007
  Pikėpamjet politike dhe sociale tė Aristotelit themelohen nė tezėn se njeriu ėshtė pėr nga natyra qenie shoqėrore, politike (zoon politikon). Pas analizės sė hollėsishme tė formacioneve politike (monarkisė, oligarkisė, demokracisė e tjera), Aristoteli nxjerr pėrfundimin se rregullimi mė i mirė ėshtė republika demokratike e matur. Nė shqyrtimet e veta politike dhe shoqėrore ai megjithatė e ruan nė dimensionin tė plotė institucionin e skllavėrisė, duke konsideruar se skllevėrit janė tė domosdoshėm pėr jetėn e «njerėzve tė vėrtetė», domethėnė pėr pjesėtarėt e qytetarėve tė lirė. Ndėrkaq, pėr Aristotelin,...

  nga Bora - Komentet: 3 - Shikime: 3841
 • 14062008
  Politikanet te cileve u mungojne principet nuk jane te afte te prodhojne politika principjale, por vetem politika konfliktule.(Teuta)

  nga ILIRI - Komentet: 3 - Shikime: 770
 • 21062008

  Filozofike


  Filozofia (prej fjalėve greke philos - shok, mik dhe sophia - dituri, qė mund tė shqipėrohen "dashuri pėr diturinė") ėshtė kuptuar nė mėnyra tė ndryshme nga filozofė tė ndryshėm gjatė historisė. Nė pėrgjithėsi, filozofia ka si synim kuptimin dhe shpjegimin e ēėshtjeve mė themelore tė njerėzisė, si pėr shėmbull: realiteti, dituria, kuptimi, vlera, e qėna dhe e vėrteta.
  Filozofia ėshtė lėmi...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 743
 • 21062008
  Shkrimtar japonez prilific, tregimtar, eseist dhe poet, Inoue e filloi karrieren e vet letrare ne
  moshe te mesme. Lenda e shkrimeve te tij frymezohet qe nga Japonia moderne e deri te Kina
  e lashte, por namin e fitoi me shkrimet e tij historike. Mes veprave me te njohura, jane Tempyo
  no iraka (1957, Catia e Tempjos), ku ngjarjet vendosen ne shekullin VIII dhe ku pershkruhet
  udhetimi i disa murgjve budiste japoneze ne Kine. Inoue ka marre shume cmime, si dhe eshte
  nderuar si Thesar i Gjalle Kombetar i Japonise.
  Inoue Jasushi u lind ne Asahikawa, ne ishullin verior...

  nga ad - Komentet: 4 - Shikime: 1934
 • 21062008
  Jean Jacques Rousseau (1712-1778): Swiss-French philosopher, writer, political theorist, and self-taught composer Rousseau contended that man is essentially good, a noble savage when in the state of nature (the state of all the other animals, and the condition man was in before the creation of civilization and society), and that good people are made unhappy and corrupted by their experiences in society.

  He viewed society as artificial and corrupt and that the furthering of society results in the continuing unhappiness of man. Rousseau's essay, Discourse on the Arts and Sciences (1750),...

  nga ILIRI - Komentet: 4 - Shikime: 2885
 • 29052008
  Buzeqeshje per ta mundur lotin
  Lumturi per ta lehtesuar dhembjen
  Dashuri per ta mposhtur urrejtjen
  Drjetesi per ta zhdukur errėsiren.

  nga ILLYRIA - Komentet: 48 - Shikime: 5156
 • 29052008
  Nese do te flasim per njeriun e thjeshte, dyshimi ne ēdo gje do ta ēonte ate drejt nje jete te qete deri ne lodhje, qe do te thote nje jete pa jete.

  nga ILLYRIA - Komentet: 2 - Shikime: 2052
 • 29052008
  MENDONI QE KA LUMTURI SIC E PERSHKRUAN FAUSTI,APO NUK EKZISTON SIC SHKRUAN REMARKU OSE EMINGUEJ ??? ??? ?


  https://i42.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/lumtur10.jpg
  ...aty ku njeriu mendon se ka arritur Lumturine dhe gjithcka shkon perfekt atehere kane filluar dhe vuajtjet e tij, pasi fillon monotonia dhe humbja e Sensit per jeten...

  ...Lumturia nuk eshte dicka absolute qe mund ta perkufizosh e ta fusesh ne nje kuti. Lumturia eshte me teper nje ndienje relative, te cilen...

  nga ILLYRIA - Komentet: 0 - Shikime: 821
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi