ILIRIADA PORTAL

Pema e gjuhes shqipe

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

12122007

Mesazh 

Pema e gjuhes shqipe
Te jemi krenar per gjuhen

tone.


Drini

Numri i postimeve : 457
Reputation : 3
Points : 16306
Registration date : 08/12/2007

Character sheet
xxxxx:

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Pema e gjuhes shqipe :: Komentet

Mesazh prej Sun Dec 16, 2007 11:41 am nga emigranti

Gjuha shqipe bėn pjesė nė familjen e gjuhėve indoevropiane, ku futen gjuhėt indoiranike, greqishtja, gjuhėt romane, gjuhėt sllave, gjuhėt gjermane, etj. Ajo formon njė degė tė veēantė nė kėtė familje gjuhėsore dhe nuk ka ndonjė lidhje prejardhjeje me asnjerėn prej gjuhėve tė sotme indoevropiane. Karakteri indoevropian i shqipes, pėrkatėsia e saj nė familjen gjehėsore indoevropiane, u arrit tė pėrcaktohej e tė vėrtetohej qė nga mesi i shekullit XIX, nė sajė tė studimeve tė gjuhėsisė historike krahasuese.
Ishte sidomos merita e njerit prej themeluesve kryesorė tė kėtij drejtimi gjuhėsor, dijetarit tė njohur gjerman Franz Bopp, qė vėrtetoi me metoda shkencore pėrkatėsinė e gjuhės shqipe nė familjen gjuhėsore indoevropiane. F Bopp i kushtoi kėtij problemi njė vepėr tė veēantė me titull “Ueber das Albanesische in scinen verwandtschaftlichen Bezichungen”, botuar nė vitin 1854.
Nė ndarjen e gjuhėve indoevropiane nė dy grupe: nė gjuhė lindore ose satem dhe nė gjujė perėndimore ose kontum, shqipja shkon me gjuhėt lindore (satem), bashkė me gjuhėt indoiranike, gjuhėt balto-sllave dhe armenishten.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Dec 16, 2007 1:21 pm nga lola

gjithmone gjuhes shqipe me teper i kane kushtuar vemendje te huajt se sa vet shqiptaret. Kohet e fundit gjuha shqipe po basardohet nga politikanet dhe pseudointelektualet, te cilet per snobizem perdorin termła te huaj edhe kur nuk ua dine kuptimin. jocolor

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Dec 16, 2007 3:15 pm nga ad

Shum miq te mij te huaj kur me degjojne te flas shqip, pohojne se eshte nje gjuh e bukur, dhe ēuditerisht e ngjashme me anglishten per nga tingellimi per shkak te perdorimit te "r". Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Dec 17, 2007 2:31 pm nga ILIRI

Gjuha jone

Gjuha jone sa e mire,
sa e embel sa e gjere,
sa e lehte, sa e dlire,
sa e bukur, sa e vlere.

Naim Frasheri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Dec 17, 2007 2:33 pm nga ILIRI

Gjuha Shqype

Porsi kanga e zogut t'veres,
qi vallzon n'blerim te prillit;
porsi i ambli flladi eres,
qi lmon gjite e drandofillit;
porsi vala e bregut detit,
porsi gjama e rrfes zgjetare,
porsi ushtima e nji termetit,
njashtu a' gjuha jone shqyptare.
Ah! po; a' e ambel fjala e saje,
porsi gjumi m'nji kerthi,
porsi drita plot uzdaje,
porsi gazi pa mashtri;
edhe ndihet tue kumbue;
porsi fleta e Kerubimit,
ka'i bien qiellvet tue flutrue
n't'zjarrtat valle t'ameshimit.
Gjergj Fishta

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Dec 17, 2007 3:16 pm nga Jona

Gjuha shqipe sa e embel sa e mire dhe sa e veshtire. 36 shkronja ka alfabeti po po ti ndash 26 i bije se "s" dhe "h" = sh po ne fakte sh smund ta quash shkronje ne vete mendoj une megjithate e dua gjuhen shqipe :d

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Dec 17, 2007 10:00 pm nga Bora

Sa thelle te hyjne ne shpirt vargjet e Fishtes. Nuk e di a ka ndonje poet tjeter ne bote ti kendoje ka bukur gjuhes se vet?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Jan 03, 2008 12:04 pm nga trimi

Gjuhen e kemi tbukur po na e kan basardu kto horrat politikan. Injoranc e gjall.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh Today at 9:15 am nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi