ILIRIADA PORTAL

KQZ hap 458 vende tė reja pune pėr zgjedhjet, ja pozicionet ku mund tė aplikohet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

26022009

Mesazh 

KQZ hap 458 vende tė reja pune pėr zgjedhjet, ja pozicionet ku mund tė aplikohet
BLEDAR HOTI

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve hap fronte pune pėr 458 punonjės me kontrata tė pėrkohshme pune, deri nė zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit. Nė mbledhjen e sotme, shtatė anėtarėt e KQZ-sė do tė marrin vendim pėr shtimin e numrit tė punonjėsve pėr tė pėrballuar zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Kontrata e punės sė pėrkohshme varion nga 15 ditė deri nė 6 muaj gjithsej, pėr kategoritė e ndryshme tė punonjėsve. Tė gjitha drejtoritė qė janė nė varėsi tė KQZ-sė kanė kėrkuar shtim tė numrit tė personelit, pėr tė pėrballuar fluksin e madh tė punės deri mė datėn 28 qershor. Shtatė anėtarėt e KQZ-sė do tė ketė si mbėshtetės njė ndihmės ligjor, pėr njė kontratė punėsimi pėr njė periudhė kohore 5 mujore. Nė relacionin e KQZ-sė theksohet se “struktura e pagave ėshtė bazuar nė Vendimin e KM-sė nr.1231, “Pėr pagat e punonjėsve mbėshtetės nė institucionet buxhetore dhe tė nėpunėsve nė disa institucione buxhetore”. Relacioni thekson se vendet e punės pėr pozicionin e punės ‘Ndihmės ligjor” pėr anėtarėt e KQZ-sė, ėshtė bazuar nė Vendimin e KM-sė nr. 1003, “Pėr disa ndryshime nė vendimin nr. 475, tė KM-sė, “Pėr miratimin e strukturat dhe nivelet e pagave tė nėpunėsve civil zėvendėsministrit dhe nėpunėsve tė Kabineteve nė Kryeministri, Aparatit tė ministrive tė Linjės, Administratės sė Presidentit, Kuvendit dhe KQZ’”. Nė Drejtorinė e Logjistikės, do tė ketė gjithsej 218 persona, ku 132 prej tyre do tė punėsohen pėr 15 ditė. Pjesa tjetėr e punonjėsve do tė punėsohen me njė afat nga pesė deri nė gjashtė muaj. Pas kėsaj, numrin mė tė madh tė punonjėsve do ta ketė Drejtoria e Teknologjisė dhe e Informacionit me mbi 150 punonjės. Pėr tė gjitha kategoritė e tjera, mėsohet se paga qė do tė pėrfitojnė ėshtė ajo e statusit b) kategoria e shtatė, duke pėrfituar nė rrogė maksimale deri nė 25 mijė lekė. Kjo “armatė” e re punonjėsish parashikohet tė punojė me orare tė gjata, madje njė pjesė e tyre do tė punojė me turne. Kėtu pėrfshihen edhe pastrueset, elektricistėt, punonjėsit me pirun shkarkues, magazinierė, postierė, monistė.
Kriteret e punėsimit
Tė gjitha drejtoritė kanė pėrcaktuar kriteret e punėsimit, sipas njė pėrcaktimi profesional dhe tė eksperiencės sė punės pėr kategoritė e ndryshme. Nė Drejtorinė e Financės kėrkohen dy ekonomistė, tė cilėt do tė merren me pagesat e anėtarėve tė KZAZ-ve, KQV-ve dhe tė GNV-ve. Kandidatėt sipas relacionit, duhet tė jenė “profesion ekonomist, financier; Tė ketė pėrgatitje tė mirė nė fushėn financiare dhe tė ketė eksperiencė pune”. Kriteret e tjera pėr detyra tė tjera tė specifikuara lidhen dhe me nivelin e arsimit, shkollimi nė shkollėn e lartė universitare, jurist apo financiar si pozicionet e specialistit tė prokurimeve, financierė dhe nė disa pozicione tė tjera. Tė gjitha kėrkesat do tė paraqiten pranė KQZ-sė, tė cilat do tė shqyrtohen nga ana e drejtorisė pėrkatėse. Kėto drejtori do tė realizojnė pėrzgjedhjen e punonjėsve mbi bazėn e eksperiencės qė kanė ndėr vite. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do ta shqyrtojė kėtė si njė akt tė tillė, duke vendosur dhe mbi numrin e nevojshėm tė punonjėsve tė cilėt do tė punojnė nė kohė tė pjesshme. Shtatė anėtarėt e KQZ-sė do tė vendosin pėr ndryshim ose jo tė numrit tė paraqitur prej 458 punonjėsish.


vendet e punes

Ndihmės Ligjor, sekretar pėr Anėtarėt e KQZ-sė 7 5 muaj
Specialist pėr marrėdhėniet e punės 1 3 muaj
Specialist jurist pėr prokurimet 2 4 muaj
Specialist Arkivi 2 4 muaj
Specialist Protokolli 6 4 muaj
Specialist pėr Sekretarinė Teknike 12 4 muaj
Specialist Shėrbimesh 7 5 muaj
Specialist Teknik Salle 2 4 muaj
Redaktor 2 4 muaj
Operator nė protokoll 4 8 muaj
Punėtor shumėfishimi 2 3 muaj
Punėtor magazine 5 4 muaj
Fonist 2 4 muaj
Elektricist 2 4 muaj
Postier 3 4 muaj
Shofer drejtues me mjetin vetėshkarkues-pirun 1 3 muaj
Punonjės sanitar 4 4 muaj
Specialist Jurist 4 4 muaj
Specialist Jurist 3 6 muaj
Specialist IT 3 5 muaj
Specialist pėr kontrollin
e tė dhėnave elektronike 2 2 muaj
Specialist ndihmės teknik pėr VNV-tė 100 20 ditė
Specialist pwr faqosje 3 2 muaj
Specialist per hartat 2 4 muaj
Operator pėr qendrėn e informimit 6 3 muaj
Operator pėr hedhjen e tė dhėnave 6 1 muaj
Operator pėr kontrollin e tabelave
tė rezultateve 3 15 ditė
Operator pėr hedhjen e tė dhėnave 15 1 muaj
Operatore pėr hartat 10 4 muaj
Specialist Inspektor 4 5 muaj
Specialist Trajnimesh 3 5 muaj
Operator 1 5 muaj
Specialist 1 5 muaj
Specialist pėrkthyes 2 5 muaj
Specialist Finance 2 4 muaj
Specialist 2 6 muaj
Specialist 14 5 muaj
Punėtor 70 5 muaj
Punėtor nė dispozicion 132 15 ditė
Specialist marr. Publikun 2 5 muaj
Specialist grafist 1 5 muaj
Specialist zyra e shtypit 1 5 muaj
Specialist zyra e shtypit 1 2 muaj

Gjithsej 458Shtyhet vendimi pėr kutitė e votimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk mori vendim nė mbledhjen e djeshme pėr tė miratuar modelin e kutive tė votimit, si dhe pėr mėnyrėn e vulave sigurese qė do tė pėrdoren nė tė ardhmen. Shkak pėr kėtė shtyrje ėshtė bėrė pėrfaqėsuesi i PS-sė nė KQZ, Genc Gjonēaj, i cili kėrkoi kohė pėr tė shqyrtuar projektvendimin e paraqitur nga ana e KQZ-sė. Nė kėtė rast parashikohet blerja e kodeve tė reja me elementė tė tjera sigurie nė sasinė 90 mijė copė. Ndėrsa mėsohet se kutitė e votimit do tė jenė tė njėjta si ato qė u pėrdorėn nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 2005 dhe ato vendore tė vitit 2007. Vulat e sigurisė pritet tė prodhohen nga njė firmė kanadeze, ato janė prej ēeliku. Nė kėto zgjedhje do tė ketė vetėm njė kuti votimi.


Zyrat Rajonale me 24 punonjės

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet tė ndėrmarrė vendimin pėr ngritjen e 12 zyrave rajonale tė KZAZ-ve, me 12 inspektorė. Ndėrsa mėsohet se do tė ketė edhe 12 ndihmės inspektorė. Tė 24 punonjėsit do tė pėrzgjidhen me anėn e njė testimi qė do tė realizohet nga ana e KQZ-sė. Kriteret e pėrcaktuara nga ana e KQZ-sė pėr kėto poste janė “tė mos jenė kandidat nė listėn shumėemėrore tė partive politike apo i zgjedhur nė organet e qeverisjes vendore; tė mos jenė ushtarakė, punonjės tė policisė sė shtetit dhe Shėrbimin Informativ Shtetėror; tė jenė me vendbanim nė qytetin qendėr Qarku”. Punonjėsit e zyrave rajonale janė pėrfaqėsuesit zyrtar tė KQZ-sė nė 12 qarqet qė ka vendi.
Panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23028
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi