ILIRIADA PORTAL

Rama: Ja pse dua tė jem kryeministėr

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

29052009

Mesazh 

Rama: Ja pse dua tė jem kryeministėr
Tiranė-Partia Socialiste ka ēelur zyrtarisht mbrėmjen e shkuar fushatėn elektorale. Kėsaj here, ajo ka zgjedhur jo sheshet kryesore, por rrethinat e Tiranės. Gjatė fjalės sė hapjes, kreu i kėsaj partie Edi Rama ka dhėnė arsyet se pse duhet tė jetė kryeministri i ardhshėm i Shqipėrisė. Nė fillim tė fjalės, Rama ka mbajtur njė fjalim mė shumė se sa poetik, duke treguar mirėnjohje pėr shqiptarėt e rėnė nė histori dhe ata tė tanishėm, megjithėse kjo duket demagogji.

“Nė sytė e mi, Shqipėria e librave tė historisė, e luftrave pėr identitet e pavarėsi, e poemave romantike dhe letrave tė ndaluara, Shqipėria e heronjve tė luftės dhe e martirėve tė diktaturės, Shqipėria e lagjes ku linda, e shkollės ku mėsova tė shkruaj emrin e saj, e shokėve tė fėmijėrisė, e dashurisė sė parė, Shqipėria me det e anije arratie, Shqipėria e ėndėrruar si gjithė Europa qė mė nxorri nė rrugė pėr tė rrėzuar komunizmin dhe mė futi nė politikė pėr tė ngritur ura drejt Europės, sot ėshtė zgjeruar me njė hapėsirė tė pafundme njerėzish, zemrash, mendjesh, sysh, zėrash, veriorė, jugorė, tė moshuar, tė rinj, burra, gra, nė qytet, nė fushė, nė mal, qė janė bėrė pjesė e qėnies sime dhe mė ushqejnė nė cdo hap dashuri e dhimbje pėr vendin ku bashkarisht jetojmė”-tha Rama.

Ai shtoi se ndryshimi qė njerėzit kėrkojnė s’mund tė ndodhė pa shembur muret qė politika e vjetėr e mėrive dhe hasmėrive ka ngritur mes tyre, duke u dhėnė pėrditė arsye pėr t’u ndarė e grindur me njėri-tjetrin si tė majtė e tė djathtė, pa mundur t’u japė zgjidhje pėr probleme qė po njėsoj i vuajnė tė gjithė bashkė, tė majtėt e tė djathtėt.

“Unė jam sonte kėtu sepse s’ka arsye qė Shqipėria tė mos jetė nė Bashkimin Evropian dhe qė cdo shqiptar e shqiptare tė mos lėvizė lirisht nė Evropėn qė prej 18 vjetėsh mbetet njė ėndėrr e ndaluar pėr plot ndėr ne. Me fitoren e 28 qershorit ne do tė fitojmė pėr cdonjėrin nga ne, pa asnjė dallim, lirinė e lėvizjes pa viza nė tė gjithė Evropėn”-theksoi kreu socialist.

"Unė dua tė jem kryeministėr sepse dua tė kthej bashkė me ju e me shqiptarėt e shqiptaret faqen e historisė, duke e kthyer politikėn nga njė mjet pėrfitimi pėr njė grusht politikanėsh, nė njė instrument ndryshimi nė duart e cdo qytetari. Pėr njė Shqipėri ku asnjė shqiptar e shqiptare s’duhet tė ndjehet keq pėr shkak tė moshės, gjinisė, fesė, ngjyrės sė lėkurės, prejardhjes krahinore apo pėrkatėsisė partiake a simpatisė politike. Pėr njė Shqipėri ku muret e larta tė dasisė sė vjetėr politike mes njerėzve duhet tė bien dhe hendeqet e konfliktit e tė sherrit tė politikės sė vjetėr mes pėrfaqėsuesve tė njerėzve duhet tė mbyllen. Pėr njė Shqipėri ku akuzat e pavėrteta ndaj tjetrit pėr qėllime politike, shpifjet pėr tjetrin pėr pėrfitime politike, fyerja e tjetrit dhe e njerėzve tė tij tė dashur pėr hir tė politikės, t’ia lenė vendin ballafaqimit tė ideve, debatit tė pikėpamjeve, kundėrshtisė sė argumentave, si nė tė gjithė Europėn ku ne do ta integrojmė Shqipėrinė”-tha ndėr tė tjerash lideri i opozitės.
start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 24466
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Rama: Ja pse dua tė jem kryeministėr :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat May 30, 2009 1:49 am nga lidabica

mos do edhe mbret ti more psikopat ,qe na uleret tamam si Ducja

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi