ILIRIADA PORTAL

Sondazhi, PD fiton dhe ne Fier

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

12062009

Mesazh 

Sondazhi, PD fiton dhe ne Fier
Rozeta Rapushi
Partia Demokratike do te arrije te fitoje zgjedhjet edhe ne Qarkun e Fierit, i njohur si bastion i se majtes. Sipas sondazhit te kryer nga fondacioni "Gani Bobi", i bere publik dje ne televizionin "Klan", per te cilin jane anketuar rreth 2000 persona ne te gjithe qarkun. Nga rezultati i ketij sondazhi, i cili eshte zhvilluar ne ditet e fundit te muajit maj dhe javen e pare te qershorit, del se nese zgjedhjet do te ishin zhvilluar kete te diel PD do te fitonte me 37.2% te votave, ndersa PS me 36.6%. Edhe pse fituese, mazhoranca e djathte, ne kete qark ka nje diference shume te vogel ne krahasim me seline roze, vetem 0.6%. Per pasoje, rezultati i fitores behet i lekundshem ne momentin kur te pavendosurit ne kete qark jane 8.9% dhe ata qe u jane pergjigjur se ende nuk e dine se per ke do te votojne 2%. Nderkohe qe ne Fier, Levizja Socialiste per Integrim del parti e trete politike me 4.7% te votave. Sipas sondazhit, radha vijon me partine G99, e cila ka marre 2.6% te votave, PDI me 1%, PBDNJ 0.5% dhe PAD 0.2 % e pasuar nga PSD me 0.1%. Ndersa te pyetur per voten e deklaruar, te anketuarit ne Qarkun e Fierit, jane shprehur se 44% do te votonin per Partine Demokratike, 43.2% per PS, 5.7% per LSI dhe 2.9 per G99. Edhe ne kete rast, ndonese kryeson listen PD ka nje rezultat shume te ngushte me Partine Socialiste. Te anketuarit ne Qarkun e Fierit, jane pyetur edhe se si e vleresojne ata punen e Sali Berishes si kryeminister ne keto kater vite. Te ndare politikisht ne PD dhe PS, 7.7% e te pyeturve demokrate mendojne se kryeministri ka qene i pasuksesshem, ndersa 76.24% po te deklaruar demokrate, mendojne se Sali Berisha ka qene i suksesshem ne keto kater vite. Ndersa socialistet, 69.8% e tyre jane shprehur se kryeministri Sali Berisha ka qene i pasuksesshem dhe 4.7% e tyre deklaruan se kryeministri ka qene i suksesshem ne keto kater vite. Ashtu-ashtu, e vleresuan punen e kryeministrit 15.3% e te pyeturve demokrate dhe 23.9 te anketuarit socialiste. Per realizimin e sondazhit ne Qarkun e Fierit, drejtori i qendres se studimeve humanistike "Gani Bobi", Shkelzen Maliqi, u shpreh se jane anketuar 2000 persona. Sondazhi eshte kryer ne qytet por edhe ne te gjitha komunat qe e perbejne kete qark. Brenda sondazhit eshte perfshire edhe Lushnja, ku sipas Maliqit jane realizuar 1/3 e anketave. "Anketimi eshte kryer ne baze te numrit te banoreve. Eshte shtrire ne te gjithe zonen. 1/3 e anketave eshte bere ne Lushnje dhe marzhi i gabimit eshte 2-2.5%", u shpreh Maliqi. Qendra e studimeve humanistike, "Gani Bobi", me seli ne Prishtine dhe e mbeshtetur nga nje agjenci amerikane e specializuar ne fushen e sondazheve, jep perqindjen pasi i ka perseritur tre here te njejten pyetje, nese zgjedhjet do te mbaheshin te dielen e ardhshme.

Rezultatet

Sondazhet e kryera nga "Gani Bobi" kane nxjerr deri me sot fituese Partine Demokratike jo vetem ne Tirane, por edhe ne Qarkun e Elbasanit dhe diten e djeshme ne Qarkun e Fierit.Sondazhi i "Gani Bobit" ne Qarkun e FieritNdarja e votes ne Qarkun e Fierit

PD 37.2%

PS 36.6%

LSI 4.7%

G99 2.6%

PDI 1%

PDBNJ 0.5%

PAD 0.2%

PSD 0.1%

Asnje 4.1%

Te pavendosur 8.9%

Nuk di 2%Vota e deklaruar ne Qarkun e Fierit

PD 44%

PS 43.2%

LSI 5.7%

G99 2.9%

PDI 1.1%

Te tjera 2.4%Nese do t'iu jepej rasti, a keni plane qe te largoheni nga Shqiperia per te punuar dhe jetuar ne ndonje vend tjeter?

49% Jo nuk kam plane te largohem

5.7% Kam menduar por jam ende i pavendosur

37.7% Nese me jepet rasti do te largohesha

5.2% Gjithsesi do te largohem

1% Nuk e di

1.2% Pa pergjigjeSi po shkojne gjerat ne Fier sipas elektoratit te qarkut, qytetit dhe rrethit?Sipas Qarkut

51.3% Ne drejtimin e duhur

23.8% Ne drejtimin e gabuar

20.4% Nuk e di

Sipas Qytetit

50.5% Ne drejtimin e duhur

24.9% Ne drejtimin e gabuar

21.4% Nuk e di

Sipas Rrethit

51.6% Ne drejtimin e duhur

23.4% Ne drejtimin e gabuar

20.1% Nuk e diSi vleresohet puna e Sali Berishes si kryeminister, sipas elektoratit te PD dhe PS?

7.7% I pa suksesshem PD

69.8% I pa suksesshem PS

15.3% Ashtu-ashtu PD

23.9% Ashtu-ashtu PS

76.4% I suksesshem PD

4.7% I suksesshem PSVleresimi i standardit jetesor ne periudhen 2005-2009, sipas elektorateve te partive?

PD

64.6% Eshte me i mire

19.2% Eshte i njejte

15.1% Eshte me i keq

PS

17.8% Eshte me i mire

28.6% Eshte i njejte

52.3% Eshte me i keq

LSI

19.5% Eshte me i mire

37.8% Eshte i njejte

42.7 Eshte me i keq

Koha Jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 22838
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Sondazhi, PD fiton dhe ne Fier :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Jun 12, 2009 7:23 pm nga nardlushnja

Keta qe bejne sondazhet nga paguhen????????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Fri Jun 12, 2009 8:23 pm nga ilda

normal qe do fitoj PD pasi kjo opozite s' ia vlen per asgje veē ahengut ( muzikes )

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jun 12, 2009 10:37 pm nga lidabica

ilda shkruajti:normal qe do fitoj PD pasi kjo opozite s' ia vlen per asgje veē ahengut ( muzikes )
e bukur kjo ilda Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi