ILIRIADA PORTAL

Shqipėria, negociata pėr kalimin pėrmes vendit tė njė naftėsjellėsi qė vjen nga Azerbajxhani

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

05112009

Mesazh 

Shqipėria, negociata pėr kalimin pėrmes vendit tė njė naftėsjellėsi qė vjen nga Azerbajxhani
Gjatė njė konference pėr investimet e huaja, shefi i ekzekutivit ka bėrė publike negociatat me Azerbajxhanin, Turqinė dhe vende tė tjera, pėr ndėrtimin e naftėsjellėsit tė pėrbashkėt “Transadriatik 1”, por edhe tė njė impianti rigazifikimi nė grykėderdhjen e Semanit

Qeveria shqiptare ėshtė nė negociata e sipėr me qeveritė e Azerbajxhanit, Turqisė dhe vendeve tė tjera, pėr ndėrtimin e njė naftėsjellėsi i cili do tė kaloje pėrmes Shqipėrisė dhe do tė pėrfundojė nė Evropė, tė quajtur “Transadriatik 1”. Ky duket se do tė jetė projekti mė konkret i naftėsjellėsit qė pėrfshin Shqipėrinė pas tė shumėpėrfolurit “Ambo” dhe qė do tė ndėrtohet nga dy kompani zvicerane dhe norvegjeze.
Lajmi u bė publik nga vetė Kryeministri Sali Berisha gjatė njė fjalimi qė ai mbajti nė konferencėn e dytė tė investitorėve tė huaj nė Shqipėri.
“Ne po negociojmė me qeveritė e Azebaxhanit, Turqisė dhe shteteve tė tjera pėr ndėrtimin e njė naftėsjellėsi qė do tė kalojė pėrmes Shqipėrisė tė quajtur ‘Transadriatik1’ qė do tė ndėrtohet nga dy kompani, njėra zvicerane dhe tjetra norvegjeze. Ndėrsa njė tjetėr projekt i rėndėsishėm mė diskutim me qeverinė e Katarit ėshtė ai pėr ndėrtimin e njė impianti rigazifikimi dhe termocentrali me gaz nė Seman”, tha Berisha.
Prezantimi i dy projekteve, naftėsjellėsi dhe rigasifikatori nė Seman sipas kreut tė qeverisė janė dy mundėsi tė reja energjie qė Shqipėria i ofron investitorėve te huaj ndėrsa i deklaroi i bindur se biznesi mė i sigurt dhe fitimprurės nė vendin tonė ėshtė turizimi.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23038
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi