ILIRIADA PORTAL

Socialistėt - trupin nė parlament, kokėn nė bojkot

Shko poshtė

26022010

Mesazh 

Socialistėt - trupin nė parlament, kokėn nė bojkot

Pėrbindėshi i sė majtės ka marrė formė dje kur deputetėt janė katapultuar me sms-tė e Ramės qė tė paraqiten nė parlament vetėm njė orė e mė pas tė largohen, pa u administruar as kėrkesa e tyre pėr nisjen e hetimit pėr zgjedhjet

Opozita shqiptare e dalė nga zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit, ka njohur dje pėr herė tė parė pas 6 muajsh legjitimitetin e saj. Pas njė sjellje tė gjatė destruktive dhe me kėrcėnime skenarėsh tė rrezikshėm pėr vendin, nėse nuk realizoheshin kėrkesat e pajustifikueshme, PS dėrgoi dje 64 mandatet e veta nė Kuvendin e Shqipėrisė, pėr tė bėrė betimin e vonuar, pėrballė Kushtetutės.
Me hyrjen nė parlament, PS njeh juridikisht institucionet dhe mandatet e certifikuara nga zgjedhjet e 28 qershorit dhe se ēdo sjellje tjetėr tekanjoze dhe tendencioze ėshtė e patolerueshme pėr njė shtet aspirant pėr proceset e integrimit dhe me njė rend tė stabilizuar demokratik. Bazuar nė nenin 4 pika 4 tė rregullores sė Kuvendit, deputetėt socialistė u betuan si tė zgjedhurit e popullit nė 28 qershor pas 6 muajsh mungesė nė Kuvend. Vendimi pėr hyrjen nė parlament, u mor vetėm dy ditė mė parė, menjėherė pas vizitės sė Komitetit Presidencial tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, por edhe me afrimin e afateve kushtetuese qė ėshtė as mė shumė e as mė pak, por seanca e 4 marsit. Futja e PS nė Kuvend, e bėn tė panevojshėm diskutimin e afatit Kushtetuese, pasi mandatet u shpėtuan dhe opozita pėrfaqėsohet nė tempullin mė tė lartė ligjvėnės nga deputetet e saj.
Megjithatė, ende nuk ėshtė e qartė se nėse PS do tė vijojė tė marrė pjesė rregullit nė punimet e Kuvendit tė Shqipėrisė, por ajo qė vlen tė theksohet se me thyerjen e bojkotit ėshtė vetėm hapi i parė i institucionalizimit tė PS-sė dhe respektimit nga ana e saj e standardeve ligjore dhe mos prekjen e vendimeve qė i takojnė pushtetit gjyqėsor. Drafti i depozituar nė Kuvend nga kryetari i Asamblesė Kombėtare tė PS, ėshtė as mė shumė e as mė pak, por thjesht njė farsė pėr tė justifikuar rikthimin nė kuvend, me njė arsye konkrete dhe pėr tė prerė llogaridhėnien se pse opozita u mbajt jashtė mureve tė sallės sė Kuvendit, pėr 7 muaj resht.

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25216
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi