ILIRIADA PORTAL

Ish tė burgosur dhe tė persekutuar politikė, protestė para selisė sė PS

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

04052010

Mesazh 

Ish tė burgosur dhe tė persekutuar politikė, protestė para selisė sė PS
Ish-tė burgosur dhe tė persekutuar politikė protestuan sot para selisė sė Partisė Socialiste: "Bllokmenėt e rinj nuk mund tė pėngojnė lėvizjen e lirė tė shqiptarėve. Edi Rama mos pengo rrugėn evropiane tė Shqipėrisė"
Nė qendėr tė protestės ishte qėndrimi i kėsaj shtrese pėr socialistėt grevistė qė per tė pėrseketuarit e sistemit komunist, janė pikėrisht bijtė e persekutorėve qė po pengojnė integrimin evropian tė vendit me akte ekstremiste dhe antishqiptare. “Bllokmenėt e rinj nuk mund tė pėngojnė lėvizjen e lirė tė shqiptarėve. Edi Rama mos ndalo rrugėn evropiane tė Shqipėrisė” - ishin thirrjet e protestuesve me flamuj tė NATO-s dhe tė BE si dhe me dhjetra foto tė tė pushkaturave dhe tė dėnuarve nė burgjet komuniste. Tė persekutuarit politikė shprehėn indinjatėn e tyre tė thellė se Edi Rama dhe pasuesit e tij nuk mund tė ndėrpresin nė mes aspirarat dhe ėndrėn evropiane pėr tė cilėn u sakrifikaun me qindra mijėra shqiptarė ne burgje e kalvare tė gjata vuajtjesh e internime gjate diktaturės 45 vjecare. Nė njė deklaratė tė pėrbashkėt shoqatave sė tė pėrsektuarve dhe Institutit tė Integrimit tė tė pėrndjekurve politikė ndėr tė tjera thuhet se : Nxitėsi kryesor i turbullirave qė po shkaktohen kėto ditė ėshtėEdi Rama qė me klikėn e tij bėn thirrje pėr rrėzim tė qeverisė sė dalė nga zgjedhje tė certifikuara tė 28 Qershorit Deputetėt e Partisė Socialiste, pinjollė tė blokkut komunist tė udhėzuar nga kryetari I tyre thėrrasin “ja vdekje ja liri”, parrulla qė tė kujtojnė kohėt e errėta tė vrasjeve politike , vecanėrisht ato nė 97 si ushatarkėt e lartė Bujar Kaloshi Lekė Qoku, Besnik Hidri, Besim Cera etj. Ish tė persekutuarit politikė” - thuhet nė deklaratė nuk kanė harruar torturat dhe vuajtjet mizore te komunisteve pėr liri e demokraci dhe u kujtojmė bijve tė bllokut qė koha e komunizmit ka ikur njėherė e pėrgjithmonė. Greva e urisė apo ide tė tjera revolucionare tė llojit Leninist nuk kanė vend nė Shqipėrinė e NATO-s dhe pėrpjekjet e saj pėr liberalizim tė shpejtė vizash. Shtresa jonė- thuhet mė tej nė deklaratėn e shoqatave dėnon rėndė aktin e djegjes sė flamurit tė NATO-s pėr tė cilėt dhanė jetėn shqiptarėt nė protestėn e e lavdishme tė SPACIT apo u dėnuan me qindra vite burgje e internime. Kėtė flamur e djegin sot fėmijėt e baballarėve persekutorė tė lirisė, por liria nuk vdes. Tė persekutuarit politikė- thuhet nė deklaratė do tė vazhdojnė me cdo kusht mbrojtjen e integrimit tė Shqipėrisė nė Evropė dhe lėvizjen aq tė dėshiruar tė shqiptarėve pa viza nė Evropė.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 22833
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi