ILIRIADA PORTAL

PS: 6 propozimet tona per te lene greven e urise

Shko poshtė

11052010

Mesazh 

PS: 6 propozimet tona per te lene greven e urise
Deputeti i Partise Socialiste, Fatmir Xhafaj, deklaroi dje se greva e socialisteve do te marre fund, vetem kur te plotesohen 6 kerkesat e tyre. Ne nje deklarate per shtyp nga cadra e vendosur ne bulevardin "Deshmoret e Kombit", zyrtari i lart socialist renditi kerkesat e partise se tij. "Transparenca e pakushtezuar, permes hetimit te plote parlamentar te zgjedhjeve te 28 qershorit 2009, duke nisur nga kutite, jo per efekt te ndryshimit te rezultatit, po per efekt te nxjerrjes se problemeve e pergjegjesive ne zbatimin e ligjit gjate procesit zgjedhor, dhe duke e shtrire rrezen e hetimit mbi te gjithe problematiken e venies se shtetit ne sherbim te pushtetit, per qellime elektorale duke qene te hapur per te pranuar lidhur me qasjen ndaj kutive cdo zgjidhje te negociuar qe garanton transparencen pa sfiduar teresine e rezultatit te zgjedhjeve", beri te ditur piken e pare te kerkeses, Fatmir Xhafaj. Me tej, ai tha se kerkojne transparence ne funksionimin e Kuvendit me qellim garantimin e kontrollit kushtetues ndaj qeverise, perfaqesimin e ekuilibruar te shumices dhe te opozites, ne drejtimin e komisioneve te perhershme parlamentare dhe delegacionet parlamentare, kufizimin e imunitetit ndaj akuzave per korrupsion dhe arritjen e konsensusit per miratimin e nje sere ligjeve te rendesishme te sistemit te drejtesise. Kerkesa e trete, sic u shpreh deputeti i PS, ka te beje me transparencen e shifrave te ekonomise dhe dhenia fund e praktikave te kunderligjshme e te rrezikshme te dezinformimit dhe manipulimit te publikut me shifra te deformuara per qellime politike qe nuk reflektojne realitetin e ekonomise shqiptare. Gjithashtu, ai kerkoi permes pikes se katert, transparence ne funksionimin e Keshillit Kombetar te Radio Televizioneve dhe te Radio Televizionit Shqiptar, permes miratimit me konsensus te nje kuadri te ligjor dhe rregullator te standardeve te Bashkimit Evropian si edhe pranimit te nje ekuilibri te ri ne bordet perkatese te tyre. "Transparenca ne perzgjedhjen e kandidaturave per anetaret e Gjykates Kushtetuese dhe Gjykates se Larte, per te mundesuar miratimin me konsensus parlamentar te kandidaturave te zgjedhura, bazuar ne kritere te merites dhe profesionalizmit e jashte ndikimeve politike si domosdoshmeri per qendrueshmerine e ketyre institucioneve kushtetuese dhe si kusht per arritjen e konsensusit, per reforma e ligje te rendesishme qe kane te bejne me forcimin e shtetit te se drejtes", vijoi renditjen e kerkesave, sekretari per Ceshtjet Zgjedhore ne PS. Xhafaj, nenvizoi ne piken e fundit te kerkeses, transparencen mbi hetimin e vrasjes se deputetit te PS-se, Fatmir Xhindi, qe do te garantonte zbardhjen e menjehershme dhe venien para pergjegjesise ligjore te autoreve te vrasjes. "Plotesimi i ketyre kerkesave, me interes publik e kombetar dhe aspak partiak apo ne favor te nje pale kunder nje tjetre, do t'i ktheje vendit normalitetin e munguar politik e institucional dhe do te pershpejtoje procesin e demokratizimit e te integrimit evropian te vendit", theksoi deputeti socialist. Gjashte kerkesat e PS per nderprerjen e greves se urise 1. Transparenca e pakushtezuar, permes hetimit te plote parlamentar te zgjedhjeve te 28 qershorit 2009, duke nisur nga dhe duke e shtrire rrezen e hetimit mbi te gjithe problematiken. 2. Transparenca ne funksionimin e Kuvendit me qellim garantimin e kontrollit kushtetues ndaj qeverise, perfaqesimin e ekuilibruar te shumices dhe te opozites ne drejtimin e komisioneve te perhershme parlamentare dhe delegacionet parlamentare. 3. Transparenca e shifrave te ekonomise dhe dhenia fund e praktikave te kunderligjshme e te rrezikshme te dezinformimit dhe manipulimit te publikut me shifra te deformuara per qellime politike qe nuk reflektojne realitetin e ekonomise shqiptare. 4. Transparenca ne funksionimin e Keshillit Kombetar te Radio Televizioneve dhe te RTSH, permes miratimit me konsensus te nje kuadri te ligjor dhe rregullator te standardeve te BE si edhe pranimit te nje ekuilibri te ri ne bordet perkatese te tyre. 5. Transparenca ne perzgjedhjen e kandidaturave per anetaret e Gjykates Kushtetuese dhe Gjykates se Larte per te mundesuar miratimin me konsensus parlamentar te kandidaturave te zgjedhura, bazuar ne kritere te merites dhe profesionalizmit e jashte ndikimeve. 6. Transparenca mbi hetimin e vrasjes se deputetit te Partise Socialiste Fatmir Xhindi, qe do te garantonte zbardhjen e menjehershme dhe venien para pergjegjesise ligjore te autoreve te vrasjes.

koha jone


Edituar pėr herė tė fundit nga Teuta nė Tue May 11, 2010 8:29 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25216
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

PS: 6 propozimet tona per te lene greven e urise :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue May 11, 2010 11:22 am nga lidabica

Keta as vete nuk e dine se ē'fare kerkojne se te gjitha keto le t'i zgjidhin ne Parlament.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue May 11, 2010 12:38 pm nga ad

Nga keto kerkesa duket se qendrimi i PS ose me sakte i Rames eshte i njejte dhe besoj se ne keto kushte nuk do te kete djalog ne mes paleve.
E para; sepse kerkesa e pare tashme nuk sjell asgje te re ne qendrimin e PS. Hapja e kutive eshte nje kerkese e parealizueshme per te gjitha aresyet ligjore qe jane argumentuar nga pozita dhe si e tille e papranueshme nga ana e saj. Nje hetim te tille te "pakushtezuar" mund ta beje vetem prokuroria, madje edhe ajo mund ti nise hetimet neqoftese pala ankuese paraqet prova qe do te jepnin shkas per fillimin e nje hetimi te tille. Hetimet parlamentare jane gjithmone te kushtezuara sepse eshte ligji qe i kushtezon ato. Nje komision parlamentar nuk e ka tagrin te dale mbi gjykaten. Ti japesh nje komisioni parlamentar te drejta te pakushtezuara ne hetimin e nje ēeshtjeje siē eshte rasti ne fjale eshte si te besh nje grusht ndaj pushtetit gjygjsor. Eshte nje nderhyrje e paster e politikes ne pushtetin gjyqesor duke nderhyre ne menyre arbitrare ne pavarsine e tij. Kjo kerkese perben nder te tjera shkelje te kushtetutes. Ne nenin 77 pike 3 shprehet qarte se; Komisionet e hetimit veprojnė sipas procedurės sė parashikuar me ligj.- dhe nuk kemi ndonje ligj qe parashikon se nje komision hetimor parlamentar mund te dale mbi gjyqsorin. Pra e thene me dy fjale kjo kerkese eshte pjeserisht e pranueshme dhe eshte e pranueshme vetem pjesa ku behet fjale per hetim parlamentar te zgjedhjeve pa pjesen "Transparenca e pakushtezuar, permes hetimit te plote parlamentar" dhe "duke nisur nga kutite"
Kerkesa e dyte me duket sa absurde aq edhe e pakuptueshme. Nuk e kam te qarte se ēfare nenkupton ose kerkon opozita ne kete paragraf; "perfaqesimin e ekuilibruar te shumices dhe te opozites, ne drejtimin e komisioneve te perhershme parlamentare dhe delegacionet parlamentare" ndoshta gabohem por me duket sikur opozita kerkon te kete rrolin e pozites. Me duket sikur opozita kerkon te beje "kualicion parlamentar" me poziten. Mbi te gjitha kjo kerkese bie ndesh me nenin 22 te rregullores se kuvendit i miratuar me konsenus nga te gjitha palet ku thuhet; Kryesia e komisionit tė pėrhershėm pėrbėhet nga kryetari, zėvendėskryetari dhe sekretari i komisionit, ndėrsa ajo e nėnkomisionit nga kryetari dhe zėvendėskryetari. Pėrcaktimi i pėrbėrjes sė kryesive tė komisioneve tė pėrhershme dhe tė nėnkomisioneve bėhet duke mbajtur parasysh pėrfaqėsimin nė to tė grupeve parlamentare, sipas pėrpjesėtimit qė zėnė nė Kuvend. Gjithashtu kjo kerkese bie ndesh edhe me kushtetuten dhe pikerisht me nenin 76 pika 2 ku thuhet; Kuvendi organizohet dhe funksionon sipas rregullores sė miratuar nga shumica e tė gjithė anėtarėve.
Kerkesa e trete eshte nje kerkese e cila se paku nuk perben shkak per te hyre ne greve urie. Shqiperia sot ka me dhjetra organe qe mund ta bejne kete transparence duke filluar nga INSTAT e deri tek organizatat dhe duke perfunduar tek media te cilat kane ne dore edhe ti denoncojne te dhenat fiktive madje deri edhe ne gjykate. Pra Shqiperia sot ka mjaftueshem organizma demokratike qe mund te ndermarin veprime ne dobi te transparences duke ju kundervene ēdo perpjekje te konstatuar per manipulim. As kerkesa e katert nuk perben ndonje shkak per greve urie. Aq me teper qe kjo kerkese nuk mund te gjeje diskutim nga ēadrate bulevardit, perveēse ne kuvend. Persa i perket kerkeses se peste; mendoj se gjithashtu eshte nje kerkese e adresuar gabim per aresyen e thjeshte se opozita duke mos mos marre pjese ne parlament e ka perjashtuar veten nga te drejtat qe ka. Pra opozita kete kerkese duhet tja beje vetes. Aq me teper qe opozita nuk ka ende shkak per ta bere nje kerkese te tille pasiqe pozita ende nuk ka ndermarr hapa ne kete drejtim.
Persa i perket pikes gjashte; me duket nje nga kerkesat me qesharake ne te gjithe listen e kerkesave. Mundet te thirret prokurori i rrepublikes ne parlament, dhe kerkesen per kete mund ta beje si pozita si opozita, mund te thirret edhe ministri i brendshem ne interpelance, po kjo kerkese nuk behet nga ēadrat ashtu sikurse te gjitha kerkesat e tjera. Me duket sikur kto kerkesa jane vetem sa per te mbushur fleten sepse ato jo vetem qe nuk perbejne shkak per protesta ne formen e sakrificave te tilla ekstreme siē eshte greva e urise nga ana e opozites, por ato nuk e justifikojne asnje perpjekje te opozites per stimulimi e nje krize parlamentare. Nga ana tjeter kerkesat e paraqitura nga ana e opozites nuk shprehin ne vetvete vullnet te mire per permiresimin e situates, sepse ato nuk i japin hapsire "rreflektimi" pozites ne gjetjen e nje formule per zgjidhjen e ngerēit politik. Me ben pershtypje fakti se edhe pse Rama ne fjalimet e tij para militanteve te PS e ve theksin ne problemet ekonomike duke u shprehur madje se vendi eshte zhytur ne krize ekonomike, ne kerkesat e tij ky 'shqetesim' nuk gjen vend. Te gjitha kerkesat pavarsisht se sa te drejta jane, kane karakter politik dhe perfaqesojne vetem interesat e nje grupi shume te ngushte njerezish, por te asnjerit pre 203 grevisteve te thjeshte, qofte edhe te Elsa Liles. E gjithe kjo flet qarte se opozites i mungon lenda ku ajo mund te bazoje dhe ligjeroje protesten e saj. Si perfundim mendoj se e gjitha kjo me shume se sa nje perpjekje e opozites per ti "vene" gjerat ne vend, eshte nje perpjekje per te gjetur justifikime te vazhdueshme per te vazhduar lojen e nisur qe per fat te keq e ka ēuar imazhin e vendit hapa te tere mbrapa dhe jo vetem... Me te drejte protesta nuk gjen mbeshtetjen masive te shqiptareve. Me te drejte kjo proteste eshte kthyer ne nje makth per jeten e qytetareve te thjeshte. Sot opozita shqiptare eshte ndoshta e vetmja ne bote e abandonuar ne menyre kaq dramatike nga shoqeria shqiptare. Nuk ka deshtim me te madh per nje opozite se sa kur ajo urrehet nga populli dhe elektorati i vet.

Edituar pėr herė tė fundit nga Teuta nė Tue May 11, 2010 8:58 pm, edituar 2 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Tue May 11, 2010 8:28 pm nga neni 55

kerkesat e paraqitura nga ana e opozites nuk shprehin ne vetvete vullnet te mire per permiresimin e situates, sepse ato nuk i japin hapsire "rreflektimi" pozites ne gjetjen e nje formule per zgjidhjen e ngerēit politik.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi