ILIRIADA PORTAL

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

02062008

Mesazh 

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta
1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 103
Reputation : 1
Points : 15351
Registration date : 29/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta :: Komentet

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:22 am nga ILLYRIA

Kilauea nė Hawaii (USA) ėshtė vullkani mė aktiv nė botė. Qė nga viti 1983 ėshtė pandėrprerė aktiv dhe vjell 5 m³ llavė nė sekondė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:22 am nga ILLYRIA

Amerikanja Janice Deveree nė vitin 1884 kishte mjekėr me gjatėsi 36 cm.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:23 am nga ILLYRIA

Personi mė i vjetėr i tė gjitha kohėrave, me datėlindje tė vėrtetuar, ishte franēezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind mė 21.02.1875 dhe vdiq mė 04.08.1997 nė Arles tė Francės nė moshėn 122 vjeēare.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:23 am nga ILLYRIA

Binjakėt mė tė rėndė nė botė ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) tė cilėt u lindėn mė 7.Dhjetor 1946. Deri nė moshėn 6 vjeēare kishin shtat normal. Nė Nėntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndėrsa vėllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq nė Korrik 1979.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:24 am nga ILLYRIA

Zbuluesi i parė i phonograph-it (gramophonit tė mėvonshėm) ishte amerikani Thomas Alva Edison nė vitin 1877, i cili kishte planifikuar tė zbuloj njė inēizues diktimi pėr punė nė zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formė cilindri, deri nė vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakė-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua nė njė medium artistik.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:24 am nga ILLYRIA

Gjurmimi mė i madh i arit ndodhi nė SH B A, ku mė 24.01.1848 njė pronar i njė puntorie tė drurit dhe shoku i tij, nė Sacramento (sot California) zbuluan ar. Njė vit mė vonė e vėrshuan mbi 80 000 gjurmues tė arit tė ashtuquajturin forty-niners nė kėtė regjion. Nė vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:26 am nga ILLYRIA

Marilyn Monroe, gjegjėsisht Norma Jean Mortenson, legjendė e filimit, muzikės dhe bukurisė, e lindur mė 01.06.1926, nė fėmijėrinė e saj ndėrroi 12 familje pėrkujdesėse

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:26 am nga ILLYRIA

Kinezėt si Antibiotik natyror mė tė mirė e pėrdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtėse deri nė dymbėdhjetė herė)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:27 am nga ILLYRIA

Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas pėrfundimit tė luftės (i cili u gjet nė pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjė pėr pėrfundimin e luftės.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:27 am nga ILLYRIA

Kafepirėsit mendojnė mė shpejtė dhe veprojnė mė logjikisht se ata qė nuk e pėrdorin kafe-nė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:28 am nga ILLYRIA

Nikotin-i ėshtė njė helm i fortė nervor (emrimi i saktė: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:28 am nga ILLYRIA

Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmė teknike mori njė palė syza.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:29 am nga ILLYRIA

Sateliti i pare u leshua ne vitin 1960dhe dergoi 23.000 fotografi.Qe atehere miliona fotografi te kohes ne toke,japin informacione te cmuara.Sot nje sistem shume modern i perbere nga pese satelit ndodhe ne orbitdhe perbejne nje rrjet inforamacioni per kohen.Ke ta satelit rrotullohen rreth Tokes me te njejten shpejtesi qe rrotullohet dhe toka dhe ne kete menyre ngelen ne te njejtin pozicion.Keta satelit jane te shteteve te ndryshen dhe keshtu perbejne nje rjet informacioni per te pasur nje pasqyrim sa me te mire te kohesne toke.
Sot nje seri satelitesh hapin orizonte per nje informacion dhe studim me te hollesishem per kohen sot ne toke,mundesite qe kane keta satelit ne krahasim me te kaluarit kane nje ndryshin shume te madh eshte njesoj sikur te krahasoje nje shtize me nje automatik.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:29 am nga ILLYRIA

Zvaraniket ne pergjithesi ndjekin te njejten menyre jetese.Ciftezohen,ndahen,lindin,duke i haruar te vegjlit e tyre.
Por kjo nuk ndodh me Tiliqua rugosa e Australise,qe ciftezohet vetem njehere dmth vetem me nje mashkull ne baze te thenies te C Michael Bull i Univeritetit Flider ne Adelaida.Me shume se 80% e T rugosa jetojne vetem me shoqerusin e tyre deri ne dy periudha lindjeje,dhe disa prej tyre e mbajne lidhjet e tyre deri ne 10 vjete ose me shume. Femrat kane mundesine e njojtejes se te vegjelve te saj mbas lindjes,ne te kundert me hardhucat e tjera. T rugosa Jetojne deri ne 30 vjet.dhe per kete zgjedhin mardhenit e qendrueshme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:29 am nga ILLYRIA

Me mungesen e rendeses eshte e sigurt se do te ndikoje ne funksionimin normal te trupit te njeriut,eshte fakt gjithashtu se me mungesen e rendese njeriu ka pervoja te panjojtura,psh mund te flej gjum ne cdo pozicion dhe te haje ushqime qe "fluturojne".
Sic e dime brez pas brezi trupi i eshte mesuar me rendesen e Tokes.Keshtuqe zemra e shperndan gjakun ne menyre te barabart ne gjithe trupin,punon me shume per pjesen e lartme te trupit,sepse nga rendesa gjaku qarkullon vete per pjesen e poshteme.Ne hapesire nuk behet nje qarkullim i tille ne pjeset anesore (dmth kembet)dhe per arsye te programit qe ka zemra con me shume gjak ne gjoksdhe ne koke sesa te kembet,rezultati eshte sindroma e fytyres se fryre damaret e fytyres dhe te qafes dallohe se jane te fryre,syte jane te kuq dhe fryhen,hunda bllokohet dhe shpesh here kane dhimbje koke.Perfundimi kembet dobesohen sepse jane lene ne dore te dyte nga zemra (dmth qe nuk furnizohen mire me gjak)
Nje ane tjeter qe trupi i njeriut peson humbje dhe nuk i pershtatet menjehere eshte dhe sistemi muskulor dhe skeletor.Muskujt dhe me shume ata te kembeve nuk jane shume ne funksionim,dhe leshohen,dobesohen ,dhe humbasin fuqi,gjithashtu kockat dobesohen per mungese te calciumit dhe kriprave te domosdoshme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:31 am nga ILLYRIA

Kohet e fundit perfundoi se ndetuari nje tunel i ri nje veper inxhinjerike qe ja kalon cdo vepre tjeter te ketij lloji.Eshte fjala per tunelin LARDAL,tunelin me te gjate ne bote,nje autostrade 24.5 km e gjate,e ndertuar nga hapja tejpertej e nje shkembi te forte.Duke imagjinuar se mbas disa minutas udhetim do te keni mbi koke nje mal me shume se 1000m te larte.
Eshte nje pjese e rendesishme e lidhjes kryesore midis dy qyteteve te medha te Norvegjise,Oslos dhe Bergenit.Gjate dimrit ,ne rruget e tjera malore ishte shume e veshtire te udhetohejper shkak te debores dhe eres.Prandaj ishte shume e nevojshme nje rruge e re qe do te ishte e sigurt dhe gjate motit te keq.
Ne vitin 1992,parlamenti Norvegjez vendosi qe autostrada e re te perfshije nje tunel ndermjet komunave te vogla te Aurlandit dhe Lardalit.Pas 5 vjet punime,tuneli u perurua ne Nentor te vitit 2000.

Tuneli lidh Lardalin dhe Aurlandin,por ne te vertete punetoret filluan punimet ne te njeten kohe ne tre vende.Secili skaj kishte nje skuader dhe nje skuader e trete u perdor per ndertimin e nje tyneli ajroses 2 km i gjate.ky tunel duhej te bashkohej me tuneli kryesor 6.5kmlarg nga hyrja e Lardalit.Per te percaktuar piken e sakte se ku duhej te fillonte cdo skuader ,u perdor u perdoren sistemet satelitore te percaktimit te vendodhjes dhe drejtimi i cpimit u kontrollua me reze leizer.Keto rreze kontrollonin levizjen e makinerive shpuese,per tu siguruar se vrimat e hapura per venien e dinamitit ishin ne vendin e duhur.
Per cdo shperthim hapeshin 100 vrima ku secila ishte e thelle 5,2 m e thelle.keto vrima mbusheshin me 500kg eksploziv.Per pasoj formohej 500 meter kub shkemb i thermuar,ketolargoheshin me kamjone ,dhe para se te fillonin perseri shpimet perforcoheshin muret e tavanit.Perdoreshin bullona te gjata celiku dhe faqet e mureve visheshin me betonarme.Secila skuader perparonte cdo javerreth 60-70 m.Ne nentor te 1999 ndodhi carja e fundit kur te dyja skuadratqe punonin ne tunelin kryesor u takuan me nje shmangje 50cm. Sipas programit 14 muaj me vone tuneli u perurua.Ne kete pike shpenzimet kishin arritur 120 milione dollare.

Tuneli i ajrosjes 2km i gjate,i cili eshte 6.5 km larg nga hyrja e Lardalit,shtriht gjate nje lugine qe ndodhet aty afer dhe sherben si oxhak,ose kanal shkarkimi..
Ajri i fresket futet nga te dyja anet e tunelit dhe ajri i ndotur del nepermjet tuneli te ajrosjes.Dy aspiratore te fuqishem jane instaluar ne kete tunel,me nje kapacitet prej 1.7milion meter kub ne ore.Ky sistem siguro ne sasi te mjaftueshme ne anen qe gjendet Lardal.Mirpo duhej bere dicka me teper per anen qe gjendej ne.Aurland i cili eshte me i gjate.Prandaj,per te bere te mundur qe ajri te dilte nga tuneli i ajrosjes ,ne tavan u instaluan 32 aspiratore te vegjel.Por Ndersa pershkon largesine e madhe nga ana e Lardal deri ne gryken e tynelit te ajrosjes,ajri behet me i ndotur .
Zhgjidhja ishte qe 9.5 km nga hyrja Aurland,te ndertohej nje paisje per pastrimin e ajrit ne nje tunel paralel 100metra te gjate.
Ne te dyja anet ky tuneleshte i lidhur me tynelin kryesor.Ajri qe eshte ne tunelin kryesor devijohet qe te kaloje ne kete tunel paralel,ku nxiret deri 90% e pluhurit dhe e dioksidit te azotit.
Me kete sistem ajrosjeje dhe proces pastrimi ,tuneli Lardal mund te mbaje pa problem deri ne 400 makina ne ore.
Sinjalizues brenda ne tunel kontrollojne cilesine e ajrit.Nese niveli i ndotjes behet teper i larte tuneli mbyllet,por kjo nuk ka qene e nevojshme te behet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:31 am nga ILLYRIA

Shekuj me pare"molla e dashurise"ishte nje bimeqe rritej relativisht ne viset e Andeve te Amerikes Jugore.Kokrrat e saj ishin mjafte te shijshme,por me sa duketindianet vendas nuk e kultivonin.Ne nje fare menyre kete bime te jashtezakoneshme e sollen edhe ne Meksike.ne kete vend Acteket e quajten bimen sitomatl .Domethenia e termit tomatl tregonte se bima kishte disa fruta te ngjasheme me njera-tjetren,kryesisht te lengshme.
Shume shpejt,salca me domate, me qepe dhe dhe speca djeges,u be nje perberes i perhershem i kuzhines acteke dhe domatja u fut ne rrugen e gjate te njohjes nderkombetare.

Edhe pushtuesve Spanjollu dukej mjaft e shijshme salca e domates.Me 1590 nje priftj ezuit,i cili pjesen me te madhe te jetes e kaloi ne Meksike,tha se domatet ishin shume te shendeteshme. Ai tha edhe se domatet ishin te mira per tu ngren dhe ter leng,i cilii jep salces nje shije te kendeshme.Nga Meksika spanjollet e derguan faren ne Spanje ne kolonite e tyre ne Karaibe dhe ne Filipine.Por me gjithe kete fillim premtues ,kaluan me shume se tre shekuj,deri ssa domatja te zinte vendin qe i takonte ne ne kuzhinen boterore.

Shume nam i keq

Paragjykimet per ushqimet,si cdo lloj tjeter paragjykimi,mund te jete e veshtire te kapercehet.Pavaresisht nga nami i mire qe kishte ne Meksike,ne Evrope domatja morri nje emer shume te keq.Problemi filloi kur botanistet evropian e klasifikuan domaten si antare te familjes Solanaceae,familja familja e helmarines vdekjeprurese.Pervec kesaj,gjethet e domates leshonin nje ere te rende dhe u vertetua se ishin heluese.
Si per te ngateruar punet me teper,disa mjek popullor se domatja kishte aftesi te nxiste deshirat seksuale.Disa besojne se kjo ishte arsyeja qe Francezet e quajten

pomme d'amour ose "molla e dashurise Edhe ne Ameriken e veriut u perhap fama e keqe e domates.madje dhe ne vitet 20 te shekullit te 19-te,nje kopeshtar amerikan nga Masacuesti pohoi:"Domatet me dukeshin kaq te peshtira ,saqe mendoja se do ta provoja vetem nese do te isha i uritur"Ai nuk ishte i vetmi mosbesues .
Lumturisht,italianet,te ciletne shekullin e 16-te i kishin vene domates emerimin pomodoro (molla e arte),u treguan me praktik.Ne fillim te shekullitte 17-te,domatet ishin bere nje ushqim i pelqyer ne Itali,ku klima me diell ndihmonte ne kultivimin e tyre.Prapseprap,perafro dy shekuj,ne kopshtaret ne veri te Evropes nuk ishin bindur akoma dhe i kultivonin domatet si bime zbukuruese ose mjeksore.

Nga paragjykimi te fama

Megjithate ,pasi njerezit filluan ti provonin domatet,dyshimet e meparshme u zhduken dhe kultivimi i domates mori hov.Aty nga viti 70 te shekullit 19-te,domatet e fresketa te Kalifornise ishin ne shitje ne Nju-Jork,fale hekurudhes se re qe qe kalonte mes permes kontinentit.disa 10 vjecare para kesaj,ne Napoli te Italise u hap piceria e pare dhe bashke me te domatet filluan te kerkoheshin me shume .Gjate shekullit te 20-te,kerkesa ne rritjeper supen ,lengunsalcenme domatedhe catsupin,per te mos permendur picen e famshme, e kthyen domaten ,e perfolur aq shume,ne frutin me te famshem ne toke.Domatja nuk ka pasur sukses vetem tek ata qe i rritin per tregti.Ajo eshte bere dhe nder bimet e preferuara te kopeshtareve,qe nga shkretetirat e lindjesse Mesme deri ne detin eVeriut,te pushtuar nga ererat.
Sidoqofte ,fama pothuajse e perboteshme e domates nuk varet nga aftesia e saj per tu pershtaturne toka e klima te ndryshme.Shumica e bimeve te domates jane vete pjalmuese,keshtu qe mund te krijohen varjetete te ndryshme per te kenaqur shije te ndryshme.Tani ka rreth 4000 varietete te ndryshme.

Shifra dhe fakte per domaten

Domatja eshte bere fruta me e perhapur ne bote.Afro 100 miljard tone vilen cdo vit,shume me teper se vjeljete frutave te tjera kryesore te botes (te molleve bananeve,rrushit dhe portokalleve)
Edhe pse domatja eshte quajtur perime,sipas botanikes eshte frut,sepse pjesa e ngreshme e bimes perman farat(ne pergjithesi perimet jane kercejte,gjethet ose rrenjete ngrenshme te nje bime)
Sipas librit te Rekordeve Gines,domatja me e madhe qe njihet peshon 3,5 kg dhe ishte rritur ne Oklahoma te SHBA-se.
Mund te jete e demshme per bimen te pish duhan afer saj ose para se ti prekesh atoDuhani permban nje virus ndaj te cilit bima eshte e ndjeshme.
Pervec vitaminaveAdhe C domatetjane te pasura melikopen,nje lende anti toksiduese .Disa kerkime tregojne se nje diete e pasur me domate mund te pakesoj rezikun e kancerit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:32 am nga ILLYRIA

Armandilo eshte nje nga speciet me te vjetra te planetit,eshte me te vertet nje gjitar i cuditshem.
Simbol i mbijeteses,kercen deri ne lartesine nje meter kur trembet,eshte nje notar i mire dhe mund te mbaj frymarjen nen uje deri ne 6 minuta.
Por ajo qe e bene te vecante eshte menyra qe shumezohet.Te vegjelit jane gjithmon kater te vegjel te njejte.Shkencetaret lidhin tkete karakteristike me te suksesit te mbijeteseste species.
Ne baze te nje teorie,kafshet ndimojn dhe ndimohen nga kafshe te tjera me te cilat ndajne te njejtat gene.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:32 am nga ILLYRIA

Njerezimi disponon perafersisht 300 me pak ajer(oksigjen) nga uje te pishem.
Atmosfera ndodhet ne nje gjendje shume shqetesuese sesa ujrat.
Atmosfera do te behet e para me e papershtatshme per jeten frymemarjen,sesa uji te behet i papershtatshem per tu pire.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:32 am nga ILLYRIA

Elektromobili mė i shpejtė nė botė

KAZ ėshtė njė veturė me tetė rrota dhe ka titullin e elektromobilit mė tė shpejtė nė botė. Atė e vėnė nė qarkullim bateritė Litium-Jon - teknologji e cila po pvrdoret pėr mbushje tė telefonave mobil, por pėr kėtė veturė ka njė kapacitet prej 55 kilovat pėr secilėn rrotė, dhe mund ta shpejtojnė deri nė 310 km/h. Kjo shpejtėsi mund tė krahasohet vetėm me trenat Japonez super tė shpejtė. Ky elektromobil ėshtė i ndėrtuar prej pjesėve nga 14 prodhues Japonez, kurse shasinė e ka ndėrtuar njė kompani Italiane.

Nė janar do tė lind fėmija i parė i klonuar

Doktori Italian Severino Antinori pohon se fėmija i parė i klonuar do tė lind nė fillim tė muajit janar tė vitit 2003. Antinori njohtoi nė Romė se njėra nga tre gratė tė cilat kanė embrionė tė klonuar dhe janė nė javėn e 33 dhe se do tė lindė djalė. Ai tha se nuk do tė marrė pjesė nė ekipin e shkenctarėve tė cilėt do tė bėjnė lindjen, por se do tė japė kontribut shkencor dhe kulturor nė projektin e klonimit tė njerėzve. Mjeku Italian nuk dha ndonjė hollėsi rreth asaj se ēfarė nacionaliteti ėshtė gruaja, dhe shtoi se ajo do tė sjellė njė fėmijė nė vendin ku kjo gjė ėshtė e lejuar.


Foto tė porsalindurve dėrgohen nėpėrmjet internetit

Nė Frankfurt posa tė lind njė foshnje, mjekėt atė e fotografojnė me aparat digjital dhe fotografia kalon menjėherė nė galerinė virtuale, sė bashku me emrin e fėmijės, gjininė dhe peshėn e lindjes. Prindėrit pastaj mund tė marrin fotografinė nga kompjuteri i spitalit dhe atė ta dėrgojnė tė afėrmive dhe miqėve nėpėrmjet emailit. Spitali nė Bad Solden nė Frankfurt ėshtė i pari nė Gjermani i cili ofron njė shėrbim tė tillė.

Celine Dion punon pėr McDonalds

Shumė vizitorė nė njė restoran tė McDonalds nė qytetin Jupiter, Floridė, janė habitur kur kanė parė kėngėtaren e njohur Kanadeze Celine Dion duke paketuar Hamburgerė dhe Pomfrit. Ajo kishte pėrparse dhe kapelė tė firmės McDonald, duke bėrė pagesėn myshterinjėve tė habitur. Mė vonė Celine njohtoi se po tenton ti ndihmojė McDonaldsit qė tė mbledhė tė holla pėr shoqatėn humanitare "Ronald McDonald House" Qėllimi i kėtij aksioni ishte mbledhja e tė hollave pėr strehim tė prindėrve tė fėmijėve tė hospitalizuar. Ajo tha se mė herėt "Ronald McDonald House" ka ndihmuar familjen e saj nė Montreal kur njė kushėrirė e saj ishte nė spital.

Shkroi 12.584 shkronja nė njė kokėrr orizi


Njė nxėnės nga India do tė hyjė nė librin e Guinnes tė rekordeve sepse ai nė njė kokėrr orizi shkroi 12.584 shkornja. Akash Gupta shkroi 26 shkronja tė alfabetit nga 484 herė secilėn, duke mos pėrdorur asnjė ndihmvs vizuel. Pėr kėtė atij iu desht vetėm 90 minuta, dhe pėrdori ngjyrė shkrimi dhe mbajtėse fletash me tė cilin e mabajti kokrrėn. 14 vjeēari Akash me kėtė hobi merret 10 vite, dhe nganjėherė ai nė kokėrr tė orizit vizaton portrete tė njerėzve, kryetarėve tė sheteve dhe personaliteteve tjera.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:34 am nga ILLYRIA

A e perhapin insektet HIV-inPas me shume se 10 vjetesh kerkimes dhe studimesh,endomolog dhe shkencetar ne fushen e mjekesise nuk kane gjetrur ndonje deshmi qe tregon se mushkonjat ose ndonje insekt tjeter trasmetojne HIV-in virusin e SIDA-s


Per shembull,te mushkonja,pjeset e gojes nuk jane si shiringe qe ka nje vrime te vetme,me ane te se ciles gjaku mund te injektohet perseri.Perkundrazi,gjaku qe thith e mushkonja kalon ne nje rruge te vecante,kurse peshtymen e sekreton nga nje dalje tjeter.
Pervec kesaj,sic shpjegon Tomas Damaso ,Specialist ne fushen e kerimimeve per HIV-in ne Skuadren e Drejtimit te Ceshtjeve Shendentesore te krahines Ne Mongu,Zambie,aparatitretes i mushkonjes e shperben gjakun,duke e shkateruar virusin.HIV-i nuk gjendet ne jashteqitjet e insekteve. dhe ndryshe nga nga parazitet e malarjes,HIV-i nuk hyn ne gjendrat e peshtymes se mushkonjes. Qe te infektohet me HIV,nje njeri duhet te ekspozohet ndaj nje numri te madh grimcash infektuese . Nqs mushkonja e nderpret vaktin saj dhe shkon direktne nje viktim tjeter ,cdo sasi gjaku qe mund te kete mbetur ne pjesen e gojes se saj eshte teper e vogel per te shkaktuar infektimin.Sipas specialisteve,edhe edhe sikur te shtypim mbi plage te hapur nje mushkonje te mbushur me gjak te infekuarme HIV,nuk do te infektohemi me virusin e HIV-it.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:34 am nga ILLYRIA

Kiss of death.
Sipas statistikave te nje studimi kryer ne Kine, cdo puthje ul tre minuta jete nga cdo njeri sepse shton shume tensionin. Sipas te njejtave statistika me 175 200 puthje i ke hequr vetes nje vit jete.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:35 am nga ILLYRIA

Hej bela...
Ne fshatin e vogel Desnok ne Raxhastanin verior ne Indi ndodhet i vetmi tempull i vendit dhe i botes qe u eshte dedikuar uritheve.
Urithet e shenjte qe rrojne ne kete tempull ushqehen si mbreter nga vendasit te cilet vete vuajne nga varferia

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:36 am nga ILLYRIA

-Njė sondė e re pėr nė planetin Mars

Agjencia amerikane e hapėsirės, NASA lėshoi dje nė mbrėmje pas disa shtyrjesh njė sondė pėr nė Mars, me njė robot qė do tė eksplorojė kėtė planet. Sonda u nis nga Kepi Kanaveral i Floridės. Zyrtarėt e Nasės e e anuluan lėshimin tė dielėn pėr shkak tė problemeve me njė bateri, ndėrsa mė parė nisja ishte shtyrė pėr shkak tė motit tė keq dhe problemeve teknike. Roboti i quajtur “Opportunity”, sė bashku me robotin tjetėr “Spirit” qė ndodhet tashmė nė Mars, do tė kontrollojnė nėse ka shenja uji nė Planetin e Kuq, gjė qė do tė provonte qė jeta ėshtė e mundshme nė Mars.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:36 am nga ILLYRIA

-Del nga koma pas 19 vjetėsh

Terri Wallis nga shteti Arkansa u zgjua muajin e kaluar pas njė gjėndjeje kome prej 19 vjetėsh. Sot Terry ėshtė 39 vjeē. Nė moshėn 20 vjeēare ai ra nė gjendje kome si pasojė e njė aksidenti automobilistik. Pėr vite me radhė miq e pjestarė tė familjes e vizitonin Wallisin thuajse ēdo ditė, qėndronin pranė shtratit tė tij dhe flisnin me tė sikur ai tė ishte zgjuar. Papritur njė ditė muajin e kaluar Wallis hapi sytė dhe filloi tė flasė. Familja e tij e thotė s ekjo ėshtė mrekulli. Madje edhe doktori i tij e ka tė vėshtirė tė besojė se Wallis ka dalė nga koma paas kaq shumė vitesh. Ēudia tjetėr ėshtė se Terry Wallis ėshtė nė gjendje tė kujtojė bisedat e zhvilluara pranė shtratit tė tij gjatė kėtyre 19 vjetėve nė koma. Shėndeti i tij tani ka hyrė nė rrugėn e pėrmirėsimit. Por Terri Wallis ka pėrballė edhe njė sfidė tjetėr; tė njohė mė mirė e nga afėr vajzėn e tij e lindur 19 vjet mė parė, pak para se Terri tė pėsonte aksidentin.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:36 am nga ILLYRIA

-Binjaket iraniane

Binjaket iraniane tė bashkuara tė cilat u ndanė nėpėrmjet njė operacioni historik nė Singapor nuk arritėn tė jetojnė. Mjekėt nė spitalin Raffles tė Singaporit thanė se Laleh Bijani vdiq sot pėr shkak tė humbjes sė gjakut jo shumė orė pas vdekjes sė binjakes tjetėr Ladan. Motrat 29-vjeēare ishin tė bashkuara nė kokė dhe trutė e tyre ishin tė lidhur mjaft ngushtė me njėri-tjetrin. Mjekėt kishin paralajmėruar se operacioni i ndarjes do tė ishte me mjaft rrezik dhe se njėra ose tė dyja vajzat mund tė vdisnin apo tė paralizoheshin. Eshtė hera e parė qė tek persona tė riitur kryhet njė operacion i tillė. Nė vitin 1996, mjekėt nė Gjermani nuk kishin pranuar ta bėnin njė operacion tė tillė duke thėnė se ai ishte tepėr i rrezikshėm. Pėr tė ndarė indet e trurit, kirurgėve iu deshėn tri ditė duke i prerė ato milimetėr pas milimetri. Ata thanė se kishin vėnė re qė qarkullimi i gjakut nė trutė e binjakeve ishte i paqendrueshėm. Nė operacion morėn pjesė 28 ekspertė nga Singapori, Shtetet e Bashkuara, Franca, Japonia, Zvicra dhe Nepali

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:37 am nga ILLYRIA

"Karavidhet me gjemba kane nje aftesi te pashpjegueshme per te gjetur rrugen per ne shtepi,madje edhe pasi ua lidhen syte,i sjellin verdalle me nje kamion i hedhin ne ujera qe ato nuk i njohin",thote gazeta National Post e Kanadase.
Studiuesit zune dhjetra karavidhe ne ujrat e e ishujve te Florides,i vendosen neper akuariume te errta dhe i leshuan 37 km larg vendit ku u kapen.
Megjithese i kishin syte e mbuluara,karavidhet gjithmone shkojne drejte vendit ku i kishin zene.Studiuesit mendojne se kjo eshte menyra me e perparuar e orjentimit qe eshte gjetur deri tani te jovertebroret.Dr.Keneth Lohman ,i cili drejtonte studimet,tha:"pavarsisht se cfare u beme,karavidhet e gjeten drejtimin qe duhej te ndiqnin per te shkuar ne shtepi.
Po ta mendosh mire ky eshte nje zbbulim mjaft i madh:keto krustace te vogla qe ne ndonje menyre arrijne te percaktojne vendendodhjen e tyre,ne kushte ne te cilat njerezit s'do te dinin fare te orjentoheshin".

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:37 am nga ILLYRIA

Gazetz the Times e Londres pohon:"Kafeja pa kafein nuk eshte me e shendeteshme se kafeja tradicionale dhe ka te ngjare qe po njesojti lere pa gjume perdoruesit e saje."Studimet qe bene shkencetaret ne Spitali universitar,ne ZyrihTe Zvicres tregojne se perderisa te dyja llojet e kafese ndikojne pothuajse ne menyre te njejte ne sistemin nervordhe ne ate kardiovaskular,ndoshta nuk eshte kafeinashkaktarja e ketyre problemeve.
Drejtuesi i kerkimeve,dr.Robert Konti,pranon:"Deri tani kemi menduar se pasojat qe kafeini sjell ne sistemin kardiovaskular vijne nga kafeina, por zbulam[se]keto pasoja i shfaqen dhe ata qe nuk e pine kafene kur ju dha kafe pa kafein.

Kjo gje tregon se sa pak dime per pasojat qe sjell nje nga pijet tona me te njohura dhe stimuluesi qe konsumohet me shume ne gjithe boten."

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:37 am nga ILLYRIA

"Evropa plake eshte nje emer qe i pershtatet asaj",njofton gazeta Spanjolle El Pais .Pothuajse ne te gjitha vendet e Bashkimit Evropian.te pakten 20% e popullsise eshte mbi moshen 60-vjecare.Demografet parashikojne se deri ne vitin 2050,4 ne cdo 10 banore ne disa vende si Austria,Italia dhe spanja do te jene mbi 60 vjec.
Simbas komennteve te asamblese se dyte boterore per plakjen,te mbajtur ne Madrid,Spanje,kjo plakje gjithenje dhe me e madhe e popullsise do te kerkoje pershtatje shoqerore dhe ekonomike.
Do te jete me e veshtire te financohen pensionistet dhe sigurimet shendetesore.Psh,punedheneseve do tu duhet te punesojne punonjes te moshuar,te organizojne programe pune elastike ose me turne te shkurtra dhe te ofrojne plane per daljenne pension sipas rrethanave.Per me teper ,"meqe do te kete gjithnje e me pak te rinj,kompanive qe deshirojne te jene te suksesshme do tu duhet t'ua ofrojne sherbimet dhe produktet e tyre te moshuareve",verejti Hoze-Maria-Riera,nje bizesmen spanjoll.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:38 am nga ILLYRIA

Pėrse gjarpėrinjtė ndėrrojnė lėkurė?
Substanca nga e cila ėshtė bėrė shtresa e sipėrme e epidermės sė lėkurės sė gjarpėrinjėve nuk ėshtė elastike dhe nuk rigjenerohet me kalimin e kohės; kur gjarpėrinjtė rriten, lėkura e tyre bėhet si njė veshje e ngushtė pėr ta. Gjarpėrinjtė bėjnė njė ndėrrim tė plotė tė lėkurės nė periudha tė cilat variojnė nga 6 muaj nė njė vit sipas llojit tė tyre. Disa ditė para se tė ndėrrojnė lėkurė kėto kafshė humbin oreksin, bėhen gjaknxehtė dhe pėrpiqen tė qėndrojnė pranė ujit sepse duke ndėrruar lėkurė preferojnė dhe njė larje. Nėn lėkurėn e vjetėr formohet dhe njė shtresė tjetėr qė ėshtė lėkura e re dhe nė momentin e duhur gjarpėrinjtė e ēajnė lėkurėn e tyre tek koka dhe fillojnė ta shtyjnė pas duke u zvarritur pas tokės. Lėkura e butė rrėshket dhe duke mos patur kėmbėt si pengesė, arrin tė largohet e plotė nga trupi i gjarpėrit.
1- Njė gjarpėr Indigo duke dalė nga lėkura e tij. Ėshtė njė nga gjarpėrinjtė mė tė gjatė tė kontinentit amerikan dhe mund ta kalojė gjatėsinė prej 2 metrash e gjysmė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:38 am nga ILLYRIA

Flokėt dhe thonjtė rriten mė shumė gjatė periudhave tė caktuara?
Ritmet e rritjes sė flokėve janė shumė tė ndryshueshme nė periudha tė caktuara, ndėrsa me thonjtė nuk ndodh e njejta gjė. Nė ndryshim me sa ndodh tek kafshėt, qė humbasin shtresa tė lėkurės gjatė stinės sė ngrohtė duke mos qenė tė detyruar qė tė mbrohen nga i ftohti, tek njerėzit ėshtė vėnė re njė rritje mė e shpejtė e flokėve nė periudhėn e ngrohtė dhe nė veēanti nė periudhėn e korrikut. Ky fenomen nė pėrgjithėsi ėshtė mė i dukshėm tek femrat se sa tek meshkujt dhe akoma nuk ka arritur tė zbulohet se pse ndodh dhe pse dihet qė njė rol tė rėndėsishėm luan dhe temperatura. Ritmet e rritjes sė flokėve nga ana tjetėr janė tė influencuar nga shumė faktorė si: hormonet, mosha, gjendja e organizmit. Nė kushte normale rreth 120 mijė fijet e flokut qė ka mesatarisht njė njeri nė kokė rriten rreth 1.2 cm nė muaj. Ndėrsa rritja e thonjėve varet nga ushqimi dhe aspak nga stinėt. Thonjtė zgjaten mesatarisht 3 milimetra nė muaj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:39 am nga ILLYRIA

Pėr sa kohė mund tė jetohet pa fjetur?
Studimi shkencor i gjumit vitet e fundit ka qenė shumė intensiv dhe pse rezultatet e disa studimeve kanė qenė tė kundėrta. Ėshtė e qartė tashmė qė njė person mund tė vetėvritet duke refuzuar tė hajė dhe tė pijė por dhe personi mė stoik nuk ėshtė nė gjėndje qė tė rrijė pa fjetur pafundėsisht. Nevoja pėr gjumė shpejt a vonė do tė vijė me gjithė sforcot e individit pėr tė rezistuar. Mungesa e gjumit sipas disa studimeve provokon rrjedhoja psikologjike. Sipas studimeve tė bėra, njė numėr i madh individėsh qė kanė qenė tė detyruar tė qėndrojnė pa fjetur kanė patur shqetėsime tė mėdha tė personalitetit tė tyre.
Zgjuar pėr 264 orė. Disa studime gjithnjė me bazė empirike nė tė kundėrt mbėshtesin se simptomat psikologjike qė vėrehen tek personat e pagjumė janė rezultat i stresit dhe jo i mngesės sė ndonjė funksioni thelbėsor tė zhvilluar nga gjumi. Njė provė ėshtė qė nė 1966 17 vjeēari Randy Gardner qėndroi zgjuar pėr 264 orė duke mos treguar asnjė simptomė psikotike. Pas kėsaj ai fjeti pėr 15 orė dhe kur u ngrit ndjehej mirė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:39 am nga ILLYRIA

Pėrse ndonjėherė kur jemi nė gjumė na duket se do tė biem?
Ndjenja e rėnies mund tė interpretohet nė mėnyra tė ndryshme sipas fazave tė gjumit gjatė tė cilave pėrjetohet kjo ndjenjė. Nė qoftė se pėrjetohet nė fazėn e pėrgjumjes ėshtė njė eksperiencė e shkaktuar nga hedhja nė momentin e kalimit nga faza kur jemi zgjuar nė atė tė gjumit, kur organizmi kryen njė proces gradual tė ndėrprerjes sė sinjaleve tė ndjeshmėrisė dhe tė funksionimit tė muskujve. Nė momentin qė percepton boshatisjen personi pėrjeton njė eksperiencė tė kaluar mė parė kur ka qenė zgjuar si rėnia nga njė shkallė, nga njė karrige apo nga njė lartėsi mė e madhe. Veē ndjenjės sė rėnies kjo mund tė shoqėrohet dhe me imazhe apo aluēinacione. Lodhja e vazhdueshme apo ankthi mund t'i favorizojnė kėto ndjenja.
Ndjenja e rėnies mund tė provohet dhe gjatė fazės REM kur personi ėshtė tėrėsisht nė njė gjumė tė thellė, kur trupi ėshtė tėrėsisht i palėvizėshėm dhe i paraziluar dhe ėndrrat janė mė "tė gjalla". Nė kėtė rast domethėnia nuk ėshtė fiziologjike dhe pėr ta interpretuar duhet tė studiohet profili i plotė psikologjik i personit qė e pėrjeton kėtė ndjenjė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:40 am nga ILLYRIA

Dhia dhe merimanga

Shkenctaret kane kombinuar ADN e merimanges me ate te dhise, per te krijuar nje sekuence te re. Hybridi eshte forumuar duke futur nje gjen te vetem te merimanges ne nje veze te fertilizuar te dhise. Si rezultat i saj, dhia ben qumesht qe ka ne perberje te tij mendafsh, fibra e te cilit eshte pese here me e fort se hekuri. Kjo sepse qumeshti i dhise tani permban perberes te fibres qe thuret nga merimanga

Ky zbulim mund te vlej miliona, sepse ka aplikime ne shume fusha. Nje studim intensiv po behet per perdorimin e kesaj fibre ne veshjen trupore te ushtareve. Duke patur kete lloj fibre si material, veshjet do te jene me te lehta; do kene nje elasticitet qe do t'u jap mundesine (njerezve qe e kane veshur) te ngrejne pesha disa here me te renda, se sa normalisht; si dhe do te jene mbrojtese me efektive ne rruajtjen kunder plumbave.

"Nexia" eshte kompania qe coi ne kete zbulim, me qender ne Kanada. Fibra e prodhuar quhet ndryshe dhe "biosteel" (biohekur). Mendohet qe kjo fiber, me avantazhet e saj, do te zevendesoj shume shpejt fibren e karbonit (qe eshte tani ne perdorim)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 3:40 am nga ILLYRIA

Xixellonjat keto insekte te familjes se brumbullit perdorin nje fjalor te bazuar ne ndricimin qe leshojne ,fjalor qe "shkon nga nje drite e thjeshte paralajmeruese deri ne nje shkembim te nderlikuar thirje pergjigjeme drita midis partnereve te mundeshem",-thote Tuajti nje ekologe.Ngjyra e drites shkon nga e gjelbert ne te verdhe dhe deri ne portokalli.
Duke qene se femrat fluturojne rralle,kryesisht ndricimi qe shohim eshte ai qe vjene nga meshkujt.
Secili nga 1900 llojet e xixellonjave,te quajtura dhe kundra ndricuese,ka nje model te vecant ndricimi.
Mund te perbehen nga tre drita ,me interval prej nje sekonde midis tyre ose nga nje seri pulsimesh me gjatesi e me intervale te ndryshme .
Kur kerkojne partner,meshkujt meshkujt fluturojne duke formuar me drita kodin e tyre te ciftezimit.
'Femra e dallon kohezgjatjen e dritave,thote revista Audubon dhe pergjigjet me nje drite qe nenkupton "Jm ketu"
ne nje interval te pershtatshem me llojin e saj"Mashkulli e kupton ftesen e heshtur te saj dhe fluturon tek ajo.

Drita e ftohte e xixellonjes

Nje llambe inkadeshente humbet me shume se 90% te energjise se saje ne forme nxehtesie.Drita e xixellonjes,e cila e formon si pasoje e reaksioneve te nderlikuara kimike,ka nje rendiment prej 90 deri ne 98% pa humbur pothuajse asnjegje ne forme nxehtesie.
Prandaj me te drejte drita e saj quhet drite e ftohte.Reaksionet kimike,si pasoje e te cilave formohet drita ndodhin qe disa qeliza te vecanta,te quajtura fotocite.Fijet nervore i ndezin dhe i shuajne fotocitet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh Today at 3:27 am nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi