ILIRIADA PORTAL

Poete shqiptare

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

10122007

Mesazh 

Poete shqiptare
Migjeni eshte nje poet unik persa i perket te qenit bashkekohor, dhe kjo eshte ajo cilesi qe e ka bere ate te pavdekshem.

Dy buzė...
Dy buzė tė kuqe,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn,
gėzimin ma fikėn,
si fantazma hikėn
ndėr do bota tė larta...
Dy buzė si tėpėrgjakta,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn
nė buzė kur mu njitėn
andjet m'i trazuen,
zemrėn ma tėrbuen,
trurin ma helmuen
e nė fund u mėrguen...
Dy buzė tė kuqe,
bukuri fatale,
tė njė gruaje stėrzane
njė pjsė zemre mė nxorne,
njė pranverė tė tanė mė morne
dhe gėzimin ma vodhne...
Ato dy buzė tė kuqe
dhe dy lote tė mija
qenė shenja tė dhimbjes,
kur mė vrau bukuria,
kur mė zu dashunia
e mė dogji rinia.

Drini

Numri i postimeve : 457
Reputation : 3
Points : 16301
Registration date : 08/12/2007

Character sheet
xxxxx:

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Poete shqiptare :: Komentet

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 4:57 am nga ILLYRIA

atij

ike!
duke terhequr mbas vetes
rene e pluhurit te mallit.

pa me thene sa mirembetsh!

ne nje buzembremje,
kur dita po fikej si prushi
mes hirit te mangallit.

kur yjet dolen te zbehte si fajtore,
se ata neteve ty te kishin shok.

kur hene slindi,
se kishte turp te shfaqej permbi toke.

dhe ne gurmazin tim te thare,
ngrine fjalet,
e syte mu lagen nga lotet...


ike!
duke me lene te mendoj se per njeriun,
vetem Zoti dhe vdekja eshte besnike.

kur ne luftonim me lumin e mosbesimit,
ti cave qiejt,
per te dorezuar shpirtin qe e kishe marre hua.

e mbas le dhimbje,
le mua,
le mall qe as nga akujt e Antarktides,
as nga rererat e shkretetires su mbulua...

ike!
ne nje buzembremje...
kur dita nates ju dorezua.


Nga Alban Tartari

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 4:57 am nga ILLYRIA

Per…

Nuk te perhulem. Ka mbaruar.
Asnje premtimi yt s’hyn dot
Ne shpirtin tim per ta sunduar.
Jemi te huaj, sot e mot.
Ti ke harruar qe lirine
S’ia fal mashtrimit kursesi,
Por dhe keshtu, vite qe s’vijne
Per syt’ e tu i bera fli.
Edhe keshtu tek ti pandehja
Te gjeja shpirt e shok e short
Dhe tere boten e urreja
Qe te te desha ty me fort.
Gjithato caste te qendrimit
Tek kembet tende – e beson?
Ia kam rrembyer frymezimit!
Me se po m’i zevendeson?
Nga ndonje cast mendimbegate
Dhe forc’ e shpirtit – s’ish cudi –
T’i jepja botes nje dhurate
Dhe te me jepte pavdekesi.
Pse doja pra te ma nderroje
Ate kurore lavdiplot?
Pse s’qe atehere kur premtoje
E tille si je bere sot?
Krenar jam! – falme – esht’ e kote.
Kerko nje tjeter dashuri.
Per asnje gje ne kete bote
Nuk mund te rri ne skllaveri.
Nen qiell te jugut,ne vend tjeter,
Do largohem, ndoshta, shpejt.
Por jemi njohur pak si teper
Per tu harruar ashtu krejt.
Qe sot do ze te argetohem
Dhe te betohem, pasketaj,
Vetem do qesh e do gezohem
Dhe per asgje nuk do qaj.
Do rrej si djalli sa te dua,
Sic desha me s’do dashuroj;
A mund te dua me nje grua
Kur sot nje engjell me tradhetoi?
Te vdisja desha dhe te vuaj,
Me boten desha te luftoj
Qe fort te voglen doren tuaj
I cmendur! – te mundja ta shtrengoj,
Pa ta kuptuar dot mashtrimin
Ta fala shpirtin mbushur plot.
Ia njohe ketij shpirti cmimin?
Ia njohe – une s’te njoha dot! …

Lermontov

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 4:58 am nga ILLYRIA

Vetmi

Kaq shumwe gure hodhen permbi mua
Sa sot asnje prej tyre s’me frikson
Me ta nje kulle e hijshme u ndertua
M’e larter se cdo kulle ajo qendron.
Ndertuesit e saj falenderoj
Packa se e ndertuan me nxitim.
Prej saj me shpejt agimin e shijoj
Dhe diellin shikoj me gjate ne perendim.
Dhe ne dritaren time dit per dit
Fryn ere deti me flladit.
Ne doren time vjen pellumbi ha
Pa ne mos mund te shkruaj me dicka
Nje dite, e perendishme, krahelehte,
Do vije muza per ta shkruar vete

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 4:59 am nga ILLYRIA

S’do pime dot nga e njejta broke
as uje e as t’emblen vere,
S’do puthemi te dy ne mengjeshere
S’do presim mbremjen kokmekoke
Un’ dua henen, diellin do ti
Po te dy kemi te njejten dashuri.

Me mua rri ti shok m’i mir’i imi
Dhe prane teje une, shoqja jote, rri
Un’ t’i kuptoj ata dy syte gri
Ty o fajtor i gjithe ketij lengimi.
Takimet tona s’i shpeshtojme dot
Keshtu e mbrojme prehjen tone kot.

Vec zeri yt kendon ne vargun tim,
Ne vargun tend vec fryma ime ndjehet.
O, ka nje zjarr te tille qe nuk mehet,
Qe s’mund ta preke frike e harrim.
Sikur ta dije ti sa fort i dua
Ato buzet e thata, te kuqe te tua!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 4:59 am nga ILLYRIA

Jo,kurre nuk kam qene aq i vetmuar,
sa n'ate kohe qe ish vetem e jona;
dhe kurre nuk kam pritur aq i derrmuar,
sa ē'pres tani,tek po shuhet jehona,
qe ti, e dashur, me derdhe ne zemer!

S'kish ēaste qe me dhuroi aq shume besim,
se ajo,kur endrres sime i dha nje emer;
por s'kish as ankth me te madh per shpirtin tim,
se ajo,kur prap me la po aq te mjere!

Dhe e kuptova: Kjo ish magjia jone:
qe ti te me kerkosh vetem njehere,
pastaj te zhdukesh,ndoshta pergjithmone--

dhe une te ri e te t'kerkoj perhere!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 4:59 am nga ILLYRIA

TIRANA

E dua kėtė qytet
Ku jam lindur e rritur
Dhe me ujrat e Lanės si fėmijė
Jam stėrpikur
Ku kam ardhur e ikur
Ardhur e ikur...
Ja njoh erėn e luleve
Dhe erėn e plehrave
Ja di smogun kapele
Dhe kthjelltėsinė e qiejve.
Qyteti ku mitet
Lindin e vdesin nė shesh
Qė gdhihet musliman
E ngryset i krishter
Pervers e i ndershėm
I frikur e rebel
Ku lajmet e botės merren vesh mė shpejt
Se kobi i shtėpisė tėnde
Qė nė kafene tė vjen.
E dua, s'e dua
E bėj dhe e shbėj
E shaj, e pėshtyj
Nė pasione bisedash
Nė terr tė padritės
A nė gėrvimat e ēezmave
Mes llucrash e kėllirash
Dhe buburrecat njerės
Mė merr malli pėr tė
Dhe nė mes tė Nju Jorkut
Njė mall i ēuditshėm
Pėrmbi rrokaqiellat.
Me ē'mallkim dashurie
Qėnkam lidhur kaq fort
Qė rrekem t'i iki
E s'ikėrkam dot.

Betim Muco

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:00 am nga ILLYRIA

Nga ESENIN (ne perkthimin e Jorgo Bllacit)


***

Miku im i shtrenjte, lamtumire!
Ty ketu ne shpirt te kam, ta dish!
fati po na ndan sot pa meshire,
Po diku do shihemi serish.

Lamtumire, mik, pa fjale e lote!
Vetullat t'i ngrysesh s'ke perse:
Vdekja s'eshte e re ne kete bote,
As te rrosh nuk esht enje gje e re.


***

Shkretetire bore. Hena farfurin.
Vendi anembane dergjur nen qefin.
Dhe meshteknat qajne pyjeve pa jete.
Kush keshtu ka vdekur? Mos valle une vete?


***

Ti s'me do? S'te dhimbesem sado pakez?
Nuk ta mbushkam syrin, apo si?
Prapseprap ti ndizesh e merr flake,
Tek shtrengohesh suqpeve te mi.

mike, epsh e tera, lajka s'dua,
As i vrazhdet nuk te sillem dot,
Vec me thuaj: sa keshtu si mua,
Puthur e shtrenguar ke gjer sot?

Une e di, te gjithe hije u bene
Dhe s'ta shuan zjarrin pa mbarim.
Preher pa ulur ti s'ke lene,
Sic po rri tani ne preherin tim.

Nese keto caste ndonje tjeter
sjell nder mend ti, syckat tek pulit,
Mos pandeh se po merzitem teper.
Tjeterkend dhe une kam ne shpirt.

S'eshte fat kjo lidhje mendjelehte,
Po nje flake casti vec, ta dish:
Sic te njoha rastesisht, i qete,
"Mirembetsh" do te te them serish.

Edhe ti do marresh udhen tende,
Do besh pluhur ditet ülot merzi;
Vecse mos lakmo t'i marresh mendjen
Kujt s'ka njohur puthje e dashuri.

Krah per krah me ndonje tjeter djale,
Udhes kur te shkosh ti, ku ta dish,
Mbase edhe une do te kem dale
Per shetitje, e shihemi serish.

Ti me fort pas tjetrit do te ngjitesh
Dhe me kryet ulur, ftohtesisht,
"Mirembrema!" do te peshperitesh,
urse une: "Mirembrema, miss!"

Dhe asgje nuk do me turbulloje,
S'do me dridhet shpirti per asgje:
Kush ka dashur, s'mund te dashuroje;
Kush u dogjnje here, s'digjet me.


LETER NENES

Gjalle je nenoke? edhe une
GJalle jam. Shendet me pac, shendet!
Drite e befte krejt kjo mbremje e lume
Izben tende, qe me mall me pret.

Thone se je ligur e je tretur
Nga meraku im, po nuk ankon,
Se, peshtjelle me nje shall te vjeter,
Fillikate rruges shpesh kalon.

Dhe kur mugetire e kalter bie,
Nje vegim i zi te kall ty frike,
Sikur ne nje sherr diku ne pije,
Vjen dikush e ma keput me thike.

Kot, e dashur, vuan kaq, besome,
Brenga t'i fanit keto nder sy.
S'jam aq pijanec i lig sa c'thone,
si do vdes pa te te pare ty?

Une jam po foshnje, si nje here,
dhe nje shprese vec ushqej ne gji:
T'iki nga ky tym e kjo potere,
Tek shtepiza jone aty te vij.

Dhe do vij, kur kopshti yne i bardhe
Anekend te vishet me blerim.
Vetem ti, si tete vjet me pare,
Mos me zgjo aq heret ne agim.

mos e zgjo ate qe shkrumb iu bene
Enderreat e moshes plot hare.
Me ka vrare jeta mjaft, o nene,
Dua vec te shlodhem e te fle.

As t'i lutem Zotit mos me thuaj,
Si dikur ne t'arten mituri.
Ti ke mbetur ngushellim per mua,
Drite e parrefyer, vetem ti.

Ndaj merak ti mos m#u bej aq teper,
Tek e liga mendjen mos e co,
Dhe aq shpesh, me shallin tend te vjeter,
fillikate rruges mos kalo.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:01 am nga ILLYRIA

Thesari im

Nėse dhomat e shpirtit tim do vizitoje
Ēfarė pretendon se do shikoje?
Cilin pėrbindėsh mendon se fsheh?
Po tė zhgėnjej, por nuk mė njeh.
Nuk ka nevojė pėr tė trokitur.
Hyr, shih, kėrko, mbet e habitur
Mure tė zbrazėt lyer pa ngjyra
Fotografi, por pa fytyra
Diku e hedhur afėr shtratit
Ėshtė nje kuti e tersit, fatit
E mbushur plotė ėshtė me kujtime.
Brenda gjithė historia ime.
Janė fjalėt qė kam thėnė aty,
gjithkush qė njoha, perfshi ty.
Gjithcka qė bėra, e ē’veē ėndėrrova
Vendet ku shkela, ku jetova.
Janė zėnkat tona dhe mėrite
Janė puthjet netėve pa dritė
Veset e mia qė aq urreve
Mėrgimi i ngadaltė i reve.
Dėnimet qė vuajta pėr ty
Herėt kur s’tė pash ne sy
Jetėt qe pa ty jetova.
Tė tjera femra qė dashurova
Janė dhe sekretet qė s’tė kam thėnė
E amanetet qė kam lėnė
Fėmijet qė kurrė nuk mė lindėn
Epshet qė vrava se nuk mu bindėn
Ka letra, qė pėr ty i shkrova
Nė zarfet qė kurre nuk dėrgova
E nėse gjithcka pėrmbys do kthesh
Sekretin mė tė madh do gjesh
Se e kam fshehur nė fund fare.
Po nuk e pe, s’ke pare gjė fare.
Nxirre mes duarsh nė shtrėngim.
K’tė mė tė shtrenjtin sendin tim.
Balsamin qė plagėt shėronte,
kur kjo djall jete mė kafshonte.
Para fytyrės ngadalė afroje.
Dhe mbylli sytė, pastaj zbuloje.
E kur ngadalė ta kesh zbuluar.
Veē njė pasqyrė do gjesh nė duar.
Do shohėsh veten, reflektim.
Se ishe ti thesari im.

Ne fund na mbeten tre gjera: Shpresa, Besimi dhe Dashuria. Por me e mrekullueshmja eshte Dashuria.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:01 am nga ILLYRIA

Rri urtė, o brenga ime...

Rri urtė o Brenga ime dhe falmė qetėsinė;
Ti mbrėmjen e kėrkoje, ja tek po zbret tani;
Pėlhurėn mbi qytet tė mugėtit po e shtrin,
Disave u sjell paqe, tė tjerėve mėrzi.

Kur turma e ndyrė e njerzve, qė veē dėfrime dinė,
Tė fshikur nga kamxhiku i Epshit nė gosti
Tė poshtėr zhgryhen krejt ndėrsa pendime u vinė,
O Brengė, nėma dorėn, me mua eja e rri

Larg tyre. Shih si kėrrusen gjith'vjetėt e harruar
Lart nga ballkoni i qiellit me petka tė vjetruar,
Si ngrihet Mall' i hidhur nga ujrat buzėgaz;

Nėn urė Diell i mekur si bje kur vjen ndajnata
Dhe, si qefin ne Lindje, nga hijet ndjekur pas,
Dėgjo, dėgjo, e dashur, si ecė e ėmbėl Nata.

Charles BAUDELAIRE

P.s.Marre nga Libri "Lule te pavenitura" te Vedat Kokones, Charles BAUDELAIRE ka qene i censuruar per nje kohe te gjate per shkak te karakterit te poezive te tij.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:02 am nga ILLYRIA

Jam bėrė skllavi yt...

Jam bėrė skllavi yt, prandaj ja ku tė sjell
Kėt urth qė shket e ngjitet dhe drurėt i pėshtjell,
Qė dridhet e pėrdridhet dhe trungun e pushton
Njė herė edhe dy herė me palėt e shtrėngon.

Kėtė kurorė urthi ty sot ta sjell dhuratė:
Ashtu siē bėn ai, do doja ditė e natė,
Tė ngjitesha pas teje dhe, tretur dashurie,
Pas trupit tėnd tė njomė tė dergjesha si hije.

S'do vijė koha vallė kur nė korije brenda,
Aherė ndaj tė gdhirė, kur tė harliset prilli,
Kur qielli i kaltėr tė na mbulojė si tenda,

Me afsh un tė tė puth kur tė kendojė bilbili,
Dhe brengėn t'ta rrėfej, tė rrok sa ma ka ėnda
At' shtatin e fildishtė qė deh si trėndafili.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:03 am nga ILLYRIA

Deshire dhe Heshtje

Tej dritares eshte ngrohte
njerez jan ulur ne tavolina
qyteti nis e del prej vetes
ne rruge bredhin klube e makina
Nuk eshte e thene te jem krejt i vetem
s'eshte e then te jem as vete i dyte
me miq te rastit po te mbushet nata
nje vend do gjej ku the clodh syte.
Kam ftohte e s'te shoh prane
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohte te frymes time
si zogj te bardhe e te verbuar mberrijne te ti
ne enderr vijne, e qete kendojne
e une me syte pak mbyllur ri
koken ngre lart, degjoj ngadale
kengen e hene te brisht si zane qe solle ti.
E di se hesht hija ime
e di se lotet s'flasin kur
ata ata degjojne vec fjalet e mia
ne heshtje qendrojn dhe ata si une
Pas pak ngadal do te iki
qe lotet te shkoj ti fshi diku
ketu prane mbase atje larg
pas pak ngadal do kethehem une

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:03 am nga ILLYRIA

ĖSHTE AJO DASHURIA ...
Ajo e vogla, tokėsorja, imcakja.
Mall i brishtė e dhimbje universale,
Qė e mbajmė gjithė jetėn
duke thėnė e duke gėnjyer veten
Se e kemi harruar...
Ajo njerėzorja, e duruara, e dhembshura,
Ėshtė ajo qė pret
Mbėshtetur atje te muri
I ēdo dite tė nesėrme.
Ėshtė ajo dashuria.

Fatos ARAPI

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:04 am nga ILLYRIA

Mbi varr te saj

Me syt' e mi mbufatur mbi varr te saj qendrova,
Ne dere ku lyhet jeta me lot,me gjak, me vrere,
trokta mos ma nxirrnin ta shihja dhe nje here,
Ate qe dashurova...

Kur pash' se varri heshti, s'degjoj te nxehtin ah,
Me hov te zemres nxorra nje flake te spirtit tim,
Ne qiellin e dremitjes shpertheu nje vetetim,
Sa engjejt mbeten pa krahe.

Nga der' e fshehtesise pergjumesh del nje ze,
Mister i lumturise qe ndrit jeten tende,
Me engjej krakeshshkruar tulatet ne keto vende,
Kthehu, se s'po vjen me!...

Atehere nje tufe lule qe rriti dor' e saj,
Mbi varr te zemres sime-me lot si e vadita-
I hodha..kur degjova se po me ftonte dita,
Ne ferr...ne vrer...ne vaj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:04 am nga ILLYRIA

E vertete e pabesueshme

E mbajta ne krah tere diten
Edhe zemer i dhashe:
"Mbahu!"
Te nesermen ne fasht kur aritem,
U tha te tjereve:
"Me rrahu!"

.............................

Vonesa

Ah, tani ti vdiqe e s'te ngjallim,
Mjeku u vonua rruges shume,
Erdhi ta veshtoi te ftohur ballin,
hapi krahet,"vdiq,e s'kam c'bej une".

Zakonisht zjarrfikesat vijne vone,
Vijne kush shtepia digjet fare,
Ndodh keshtu me bushtren, boten tone,
Ndihma vjen vertet po s'vlen nje pare...


...............................


Qafa

sipas Fransua Vijonit
(ishte koha kur poetin e denuan me varje)


Jam Fransuaj, me placin syte,
Me pret litar i prape,
Dhe sa peshon,me nder,kjo b*y*th*e ,
E merr vesh ti moj qafe...

.............................

Prishja e simetrise

Tani s'te bej?Kam leter po s'me shkruhet,
Ne raft raki, rakia nuk me pihet,
Te kruhem?Thonjete i kam po nuk me kruhet.

I kam carcafet,-gjumi shkoi-s'me flihet,
Tani c'te bej? Me thoni c'duhet?
Te kruhem? Thonjte i kam po nuk me kruhet...


Fragmente: D.Agolli nga "Fletorka e mesnates"

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:05 am nga ILLYRIA

Te huaj jemi

Te huaj jemi ne prej kohesh
C'ish per tu thene eshte thene
Si guret, qe zene vend ne toke
Ne jete vend ne kemi zene.

Drejt njeri tjetrit kemi mbyllur
Te gjitha rrugjet dhe shtigjet
Si dy qytete mesjetare
Me mure, heshta dhe me pirgje

Por naten, kur i lodhur truri
Portat i mbyll me qetesi
Ti gjen nje shteg dhe futesh brenda
Nje shteg qe vetem ti e di.

Futesh dhe si n'rrugica parqesh
Shetit mes cirkovolucionesh
hyn neper endrra e shkujdesur
Fanitesh, qesh, ma ben me dore.

Po kur mengjesi ze afrohet
Nis shqetesohesh befas ti
Dhe heshturazi del perjashta
Nga shtegu, qe vec ti e di.

E dita vjen. Rrjedh prape jeta
Dhe ne te dy si dhe me pare
Te ftohte rrijme e te pamposhtur
Si dy qytete mesjetare.

I. KADARE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:05 am nga ILLYRIA

mua me pelqen shume kjo poezia e Dritero AGOLLIT
MALL
Ketu s'do jem do jem larguar
Ne toke I tretur si te tjeret
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret

Dhe neper udhet ku kam ecur
S'do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
Nje qipariz si murg I ngrate

Ti do trishtohesh atehere
Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
Dhe kur ne xham te fryje ere
Do qash me eren dalengadale

Por kur te jesh merzitur shume
Ne raft te librave kerkome
Aty do jem I fshehur une
Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
Ti si dikur me mall do qeshesh
Si nje blerim pas nje rekeje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:05 am nga ILLYRIA

ENDERROJ!?
Perpara syve serish ti del,
si nje re qe diellin pengon.
Une brenda vetes fort theksoja,
nuk eshte e mundur,po enderron.

Shikimi yt ma merr mendjen,
aroma jote me corjenton.
Si eksitim qe larg te shpie,
ne qiej lumturie mendja m'fluturon.

E prekura jote e lehte,
mishin si dhe ma thermon.
Per cdo puthje tenden,
zemra per pak me ndalon.
- - - - - - - - - - - -
Ik,largohu,fantazme,
jo,s'eshte e vertet.
Nga alkoli i tepert,
po enderroj pa fjet.
- - - - - - - - - - - -
Oh puthme e dashur,
me puth ti pa ndalim.
Me buzet tona ngjitur,
te rrime gjjer ne agim.

Me ler o zemer e vogel,
me ler te te sodit.
Ti e zbehte po m'dukesh,
ngjyra te paska ik.
- - - - - - - - - - - - -
Sa i marre qe jam,
fantazme harroj qe je.
Larg duart nga mua,
te qete pse nuk me le.
- - - - - - - - - - - - -
Ah,vogelushjja ime,
sa shume me ke munguar.
Me muaj te kam pritur,
kujtova se m'kishe harruar

Por ti me ne fund erdhe,
jemi prap te dy.
Te lutem, s'dua fjale,
une do tte vi me ty.

Te dy bashke do bredhim,
qiellin pa mbarim.
Ne boten e perjetshme,
do gjejme ne lumturin.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:06 am nga ILLYRIA

MBAS VJETEVE

Mbas vjeteve miset e fetyres
t'i harrova
e tash m'i kthen nder sy,
pa gaz.

Hija e buzes se dikurshme
flet bukur tash pse u bane mesuese
tue u kullue femijve gjuhen e qarte
nder veshe.
Grue e huej, pse ktheve mbas kohe?
Gjuha jote zjarmi shkrin guret
e murit te kohes
dhe hini i kujtimit ne enen e patrajte
shkrihet ne mue si bora para diellit.

Marre nga libri LIRIKA MES DY MOTEVE , Martin CAMAJ

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:06 am nga ILLYRIA

Eja trishtim


Eja, trishtim ,
eja me hapa fletesh qe bien nga deget,
eja me hapa shiu qe keputet nga fletet...
Eja trishtim ,
eja me hapa tingujsh qe dridhen ne mbremje,
eja me hapa zemrash qe rrahin me dhimbje...
Eja , trishtim,
o preher i embel qe nuk me braktise kurre,
o strehe e qetesise sime,
o enderrime te mia,
o gji i shpreses sime.
Eja , trishtim,
trishtim ,
eja.


B.Xhaferr

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:07 am nga ILLYRIA

ISHTE NJE RRUGE

Ishte nje rruge ku vazhdimisht kaloje,
ti,e dashur,
ti,e bukur,
ti,ekstravagantja ime,
e te tjereve,ekstravagante,
e share,e poshteruar,e komplimentuar,
si historia e nje pikture te cmuar.

Dhe s'dije as vete perse
te iknin floket ne liri,
ndersa kembet te shkelnin ne morg
te dashurive kufomoide,
qe gjithsesi paten mani
t'i ekzaminonin gojet e qytetit.

Tani nuk je,
tani nuk ecen me ne rrugen qe nemitet,
as hapi yt,
as trupi yt i madh,
as goja jote me mpiksje
neverie dhe pakenaqesie.

Aty eshte rruga,aty,
dhe morgu yt i shperbere...
Kufomat e te dashurave te flakura
neper bordurat e plakura.
Tani andej kur kaloj
mungesen e madhe te orbites sate ndjej,
dhe jap pershendetje skematikisht
me ftohtesine e nje kartoni
te cilin e respektojne per ty.

Per ty,e dashur,
per ty,e share,
per ty,e poshteruar,
si historia e piktures
me te cmuar.

Mimoza Ahmeti

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:07 am nga ILLYRIA

KLITHMA IME


Une do te vdes,
me kot lutesh te zgohem nen kete hark te kuq te perendimit
ku pisha digjen,
e kote t'i ngjallesh akrepat e muget te ndjenjes ne kete ore.
Sepse kam rene,kam rene prej kohesh,
E madhe,me zhurme,e vrare kam rene,
me nje plage te kuqe qe e shihja vetem une.
Oh,me zhurme,me shume zhurme kam rene,
e pakallur kam rene,
mbi kete toke kam rene.

Dhe askush s'e pa ku ra ulerima ime,
askush s'e degjoi,
askush nuk e di ku endet tani ajo,
ku ulurin ulurima ime.
Te kam prane rini e fresket,
tendencioze,plot muskuj.
E shoh doren tende te zgjatur permbi trupin tim,
doren tende te forte,doren tende te lutur,
dhe buzet e tua shpirtndjellese i prek e i degjoj me zemer.
Por..une kam rene,une po shuhem ngadale,
nen peshen e trupit tim qe po ftohet
te gjakut itm qe po ngrin ne deje,
nders klithma ime shtegeton e jeh,
dhe vetem per te behem merak une,
ndersa vdes.
Ju a e degjoni?

Mimoza Ahmeti

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:07 am nga ILLYRIA

Pamja-kenge-

Sot u pame-e sot u ndame

Dhe nuk thame njeze fjale;

Kur u ndame vame'e qame,

Qame shpejt ca lot me vale.

Edhe shpejt kur me te dale,

Vame-u pame-e shume thame,

Thame fjale, fjale, fjale,

Pastaj kurre me s'u ndame.

Nuk u ndame-e vete thame:

C'keto fjale? C'keto lote?

C'ky vajtim q'u vrame-e rame

Shkrumb e pluhur nen bote?

Ah kur rame, kur u dhembme,

Ndritej dhembja drite-e arte...

Kur u dhembme, kur u shembme,

Shkrepej yll ne gjell te larte...

Yll e drite bukurija,

Qiell i larte perendija,

C'vjen e shkon e vjen si hija,

Plas e s'plas kjo dashurija.


L.Poradeci

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:08 am nga ILLYRIA

Kujtimi

Edhe ne mungove,
Edhe ne ndryshove,
Edhe ne dredhove,
Ne me gjarperove:
Kujt j-a dhe mungimin?
Kujt j-a dhe ndryshimin?
Kujt j-a dhe dredhimin?
Kuja gjarperimin?
Mungime-e ndryshime,
Ndryshime-e dredhime,
Dh'ato gjarperime-
Hon per zemren t'ime.
Zemr'e mall i pare,
Zemerez-e vrare
Kujton dyke qare,
Pushton me llaftare
Lulen e pavdare,
trupin e pangare.
Pa ri pshoj qetuar
Dyke enderruar
Ndaj po puth ner duar-
Si ndaj koh'e shkuar-
Fort i desheruar,
Fort i dhemshuruar,
Fort i lumteruar
Ballin drite-gruar,
Syrin qjell-kulluar,
Gjirin-vajzeruar,
Trupin-qumeshtuar.

L.Poradeci

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:09 am nga ILLYRIA

SYTE

Te zes a blu plot gaz e zjarr
Sy te panumert pane agimin
Tani po flene atje ne varr
Po dielli nuk e err shkelqimin.

Dite dhe nete, sa sy o Zot!
Shkelqyen mu si xhevahire
Shendritin yjet jete e mot
Po syte u krodhen ne erresire.

Vecse veshtrimin plot magji
Jo, jo, se humben syte e bukur
Do jene kthyer kushedi
Nga bote e shpirtit e padukur.

Si yjet qe kur perendojne
Na lene, po ne qiell mbesin
Keshtu dhe syte vine edhe shkojne
Po per te vdekur nuk vdesin.

Te zes a blu, plot gaz e zjarr
Celur ndaj Drites se vertete
Syte qe u mbyllen atje ne varr
Shohin ende, shohin perjete!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:09 am nga ILLYRIA

Vdekja e nėnės

U zvogėlua nėna dhe u tret e gjitha,_
U bė si pulėbardhė e lehtė_
Dhe njė mėngjes pa zbardhur ende drita_
Rėnkoi e fluturoi mbi retė.
Andej u fsheh si ylli Afėrdita_
Dhe ne pastaj s'e pamė, pastė ndjesė!_
Veē ndodh qė valė e ėndrrave tė trishta_
E sjell nė breg tė shtratit tim si shpezė.


ps; une nuk di te kete kenge me te ndjeshme e njekohesisht kaq te bukur sa kjo, kushtuar Nenes. Agolli e ka qare te gjithe artin e tij ne ket kenge te thjeshte e plot jete.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:10 am nga ILLYRIA

BALADE PER HENEN

U duk ne nje muzg te qete,
Zbardh kembanaren e rri
E zbehte
Hena si pike permbi i.


Cxhind, me nje fill te gjate,
I zymte terheq, o Hene,
Neper nate,
Fytyren e profilin tend!


Je sy i qiellit qorr?
Nje engjell tinzar rri pas,
Vengeron,
Nen te marrten maske?


Apo je, top peshtjelle,
Merimange gjithe tule te arta,
Qe bredh,
Pa putra e pa flatra?

Mos je, fort jam dyshonjes,
Metali i lashte, i verdhe
I ores
I te nemurve ne ferr?

Permbi ballin tend qe shket,
Ata i ndien sonte, a e pane,
Sa vjet
Amshim, tringellimat rane?

Eshte nje krimb qe te bren,
Kur disku yt i perhire,
I ngrene
Hollohet si nje brir?

Kush te qorroi ne sy
Mbreme? Apo re mbi panje,
Aty
Ne kuroren e saj me maje?

Se erdhe e zbehte, e vrare,
Mbeshtete te imtin bri
Mbi xham
Permes kangjellave te tij.

Shko hene ne heke e vdire,
Trupi i bukur i Febese,
Biondine
Ra ne det e po vdes.

Vec fytyra e saj mbet
Tek ty, plot rrudha i thare,
U tret
Tani dhe balli yt pa ar...

Por, o hene, nga dashurite
E tua si perralle
Ti shendrit
Gjithmone si drite e gjalle.
Je per cdo kalimtar,
Keshtu e narte, e perterire
Nje zjarr,
Hene e plote, a si brir.

Do te doje bariu i trishte,
Plak, prej ballit tend
Fildish
Rreth tij do lehin qente.

Do te doje, behet me flete
Ne anije cdo detar
Mbi det,
Nen kupen qelibar.

Dhe vogelushja harlis,
Kembelehte kapercen
Nje murriz,
E kendon nje refren...

Dhe une vete ndajnathere,
Bore rente, a ere kur fryn,
Cme ndjell,
Te vije ketu, cfare me shtyn?

Vij, shoh ne muzgun e qete,
Mbi kembanaren flori,
Te zbehte,
Henen si pike permbi i.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:10 am nga ILLYRIA

PREHJE SHPIRTERORE

O dhimbje, shtrohu pak, tregohu me e qete.
Ti po kerkoje mbremjen; ja, zbriti ngadale,
Nje atmosfere e erret dyndet mbi qytet,
Dikujt i sjell qetesi, te tjereve nje andralle,

Ndersa turma zuzare e vulgut u nis,
Nen fshikullimen e Qejfit, xhelatit tinzar,
Te mbarset me pendime, ne llurbe te orgjise,
Dhimbje, nema doren, eja ketu prane,

Larg tyre, Shih si perkulen te firet vite,
Mbi ballkonet e qiellit, me veshje arkaike;
Nga ujerat duke dale, Hidherimi buzeqesh;

Shih, dielli poshte ures pergjumet ne heke,
Nga lindja si qefin po zvarget, mba vesh,
Mba vesh e dashur, Nata po capit lehte.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:11 am nga ILLYRIA

Me fole me ne fund se duhet te largohem
Se bota na gjykoi, se shprese ska per ne
Se e trishtuar je, se duhet te mundohem te haroj
Ish mbremje, ndrinte hena e re
Mbi kopeshtin e pergjumur nje avull ishte shtrire
Une te degjoja ty dhe s'kuptoja dot
Nen afshin e pranveres, nen syte e tu te dlire
Aq fort pse derdhje lot?

Po, te kuptova;ikė, je i lire
T'u binda, pra, do shkoj, po si te shkoj,
Te shkoj keshtu, pa fjale si i ngrire
Kur ndjej ne shpirt kaq dhimbje sa s'duroj?
S'them dot s'e sot te dua si me pare
Ajo qe shkoi me s'kthehet perseri
Por dashurine nga jeta s'e kam ndare
S'rroj dot pa dashuri.

A mos mbaroi vertet gjith' ē'ish e dlire
Sikur asgje s'na pati lidhur ne!
Sikur dy zemrat tona s'ishin shkrire
Edhe kaq lehte u shemb gjithcka perdhe!
Te desha fort por ti s'me dashurove
Jo, jo! Mos me thuaj: Po!- se ti,
Vec fjale e buzeqeshje me dhurove
Une shpirtin bera fli.

Pra ja si mbeta sot, por prape jam betuar
Se s'do te rri pa njohur dashuri
Serish do dashuroj si i shkalluar
Me etjen e nje shpirti qe s'u ngi.
Dhe ndoshta po; por bota magjiplote
Me mrekulli e gaz e dashuri
Dhe shpirt i ri e dhimbja lote-plote
Me s'kthehen perseri.

Do te shkoj, po prit, nem doren dhe nje here
Dhe ja mbaroi e shkoi kjo dashuri
Ky cast tani, ky cast i ndarjes se mjere
Dhe prape gjume, prape ftohtesi...
O Zot i madh! Nem forca te besoj
se jeta s'me shkelmoi, se prape jam i ri
Se mund te dashuroj!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:11 am nga ILLYRIA

SONET

S'do tė tė flas mė me gojė, ty o pyetje-pėrgjigje!
O, mblidheni, mblidheni vesėn nė agim!
Cip mė cip manaferra, tejpėrtej luleshtrydhe
Bulurijnė, regėtijnė gjakut tėnd, gjakut tim.

Jam shigjeta qė rend nė mollė aguridhe, -
Energji e dėshtuar nė takt, keqkuptim.
O, mblidheni, mblidheni vesėn nė agim!
Gjysma jote - pyetje, gjysma ime - pėrgjigje.

Je meze e lashtė gatuar me frikė.
O mblidheni, mblidheni vesėn nė agim!
Pulpėt e tua - makth i pezulluar nė grykė -

Filozofi e dėshtuar nė takt, keqkuptim:
Dhe terr edhe dritė tė bie si prikė, -
O, mblidheni, mblidheni vesėn nė agim!


Agron Tufa

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:11 am nga ILLYRIA

KUJTIMI I NJĖ DASHURIE TĖ DĖSHTUAR

Thuhet se dashuria nuk pranon kufijtė.Mirėpo, mė e fortė se dashuria mund tė jetė politika. Ismail Kadareja ishte nė Moskė pėr studime. Ndodhi prishja e marrėdhėnieve midis Bashkimit Sovjetik dhe Shqipėrisė. Ismaili u detyrua tė kthehej nė Shqipėri, duke lėnė pas dashnoren ruse. Pas kthimit ai shkroi njė poezi mjaft tė bukur:

EDHE KUR KUJTESA

Edhe kur kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė
Unė ty s'do tė harroj.

Do tė kujtoj
Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu
Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
Si njė dėborė tė pashkundshme.

Ndarja erdhi
Po iki larg prej teje
Vec ndonjė natė
Gishtat e dikujt do pleksen nė flokėt e tu
Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:12 am nga ILLYRIA

Miku im i shtrenjte lamtumire
Ty ketu ne shpirt te kam ta dish
Fati po na ndan sot pa deshire
Po diku do shihemi serish.

Lamtumire o mik pa fjal e lote
Vetullat ti ngrysesh s'ka perse
Vdekja s'eshte gje e re ne bote
Por dhe te rrosh s'eshte gje e re.

Sergei Esenin.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:13 am nga ILLYRIA

Liberté


Sur mes cahiers d'écolier
Sur mon pupitre et les arbres
Sur le sable sur la neige
J'écris ton nom

Sur toutes les pages lues
Sur toutes les pages blanches
Pierre sang papier ou cendre
J'écris ton nom

Sur les images dorées
Sur les armes des guerriers
Sur la couronne des rois
J'écris ton nom

Sur la jungle et le désert
Sur les nids sur les genźts
Sur l'écho de mon enfance
J'écris ton nom

Sur les merveilles des nuits
Sur le pain blanc des journées
Sur les saisons fiancées
J'écris ton nom

Sur tous mes chiffons d'azur
Sur l'étang soleil moisi
Sur le lac lune vivante
J'écris ton nom

Sur les champs sur l'horizon
Sur les ailes des oiseaux
Et sur le moulin des ombres
J'écris ton nom

Sur chaque bouffée d'aurore
Sur la mer sur les bateaux
Sur la montagne démente
J'écris ton nom

Sur la mousse des nuages
Sur les sueurs de l'orage
Sur la pluie épaisse et fade
J'écris ton nom

Sur les formes scintillantes
Sur les cloches des couleurs
Sur la vérité physique
J'écris ton nom

Sur les sentiers éveillés
Sur les routes déployées
Sur les places qui débordent
J'écris ton nom

Sur la lampe qui s'allume
Sur la lampe qui s'éteint
Sur mes maisons réunis
J'écris ton nom

Sur le fruit coupé en deux
Dur miroir et de ma chambre
Sur mon lit coquille vide
J'écris ton nom

Sur mon chien gourmand et tendre
Sur ces oreilles dressées
Sur sa patte maladroite
J'écris ton nom

Sur le tremplin de ma porte
Sur les objets familiers
Sur le flot du feu béni
J'écris ton nom

Sur toute chair accordée
Sur le front de mes amis
Sur chque main qui se tend
J'écris ton nom

Sur la vitre des surprises
Sur les lčvres attentives
Bien au-dessus du silence
J'écris ton nom

Sur mes refuges détruits
Sur mes phares écroulés
Sur les murs de mon ennui
J'écris ton nom

Sur l'absence sans désir
Sur la solitude nue
Sur les marches de la mort
J'écris ton nom

Sur la santé revenue
Sur le risque disparu
Sur l'espoir sans souvenir
J'écris ton nom

Et par le pouvoir d'un mot
Je recommence ma vie
Je suis né pour te connaītre
Pour te nommer

Liberté

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:13 am nga ILLYRIA

PER....

Nuk te perulem, ka mbaruar
Asnje premtim i yti s'hyn dot
ne shpirtin tim per ta sunduar
Jemi te huaj, sot edhe mot.
Ti ke harruar qe lirine
S'ia fal mashtrimit kurresesi
Por dhe keshtu, vite qe s'vijne
Per syte e tu u bera fli.
Edhe keshtu tek ti pandehja
te gjeja shpirt e shok e short
Dhe tere boten e urreja
Qe te te desha ty me fort.
Gjithato ēaste te qendrimit
Tek kembet tende, e beson?
Ia kam rrembyer frymezimit
Me se po mi zevendeson?
Nga ndonje ēast mendimbegate
Dhe forc'e shpirtit s'ish ēudi
T'i jepje botes nje dhurate
Dhe te me jepte pavdekesi.
Pse doje pra te me nderroje
ate kurore lavdiplot?
Pse s'qe athere kur premtoje
E tille sic je bere sot?
Krenar jam, falme eshte e kote
Kerko nje tjeter dashuri
per asnje gje ne kete bote
Nuk mund te rri ne skllaveri.
Nen qiell te jugut, ne vend tjeter
Do te largohem, ndoshta shpejt.
Po jemi njohur pak si teper
Per t'u harruar ashtu krejt.
Qe sot do te ze te argetohem
Dhe te betohem pasketaj,
Vetem do qesh e do gezohem
Dhe per asgje nuk do te qaj.
Do rrej si djalli sa te dua
Si desha, me s'do dashuroj
A mund te dua me nje grua
Kur sot nje engjell me tradhetoi?
Te vdisja desha dhe te vuaj,
me boten desha te luftoj
Qe fort te voglen doren tuaj
I ēmendur, te mundja ta shtrengoj.
Pa te kuptuar dot mashtrimin
Ta fala shpirtin mbushur plot
Ia njohe ketij shpirti ēmimin?
Ia njohe, une s'te njoha dot!

Lermontov

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:14 am nga ILLYRIA

NESE DO TE ME DUASH...

Dhe nese do te me duash, per asgje tjeter
veē per dashuri.
Mos thuaj "te dua per buzeqeshjen,
per veshtrimin, per sjelljen delikate,
per mendimet qe perputhen e qe nje dite
me kthjelluan.
Keto gjera mund te duhen, por ndryshojne,
ndryshojne ne ty, ndryshojne tek une.
Mos me duaj per meshiren
qe than faqet e mia.
Harro lotet qe te dhane kenaqesi
dhe humb keshtu dashurine.
Duame vetem per hir te dashurise
se dashurise,
qe rritet tek ty me nje dashuri te pafund.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Mon Jun 02, 2008 5:14 am nga ILLYRIA

KA MBREMJE

Ka mbremje kur dhe lulet me shpirt me duken mua,
Kur endet nje si ndjenje pendimi ne ajri
Kur zemra me e fshehte, e mbyllur me nuk rri
Po psheretin e shkrihet me mall e dashuri.
Ka mbremje kur dhe lulet me shpirt me duken mua
E ne ato mbremje jam i dhemshur si nje grua.

Mengjese ka te qarta, me trendafila veshur
Kur shpirti gurgullon si ujrat tatepjete,
Kur, qielli kumbues Pashke- jehon dhe zemra vete,
Kur mishi eshte pa njolle,ndergjegja pa te mete.
Mengjese ka te qarta, me trendafile veshur
Ne ato mengjese jam si nje femije i qeshur.

Ka dite gjithe zymti, kur jeta s'vlen aspak
Kur zemra, mijera vjeē e vjeter, sa s'pushon,
Kur pluhuri harreses te shkuaren mbulon
Kur zbehet gjithēka e shuhet e mbaron.
Ka dite gjithe zymti, ku jeta s'vlen aspak,
E ne ato dite jam i kerrusur si nje plak.

Ka nete kur dyshimi dhe ankthi na cfilit
Kur shpirti, duke zbritur spiralen gjer ne fund,
I zbehte, pezull mbi te tmerrshmin pafund,
Ndien eren e humneres qe hapet gjithkund.
Ka nete kur dyshimi dhe ankthi na cfilit
Dhe ne ato nete jam ne terr si nje mehit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh Today at 1:47 pm nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi